sobota, 03 lipiec 2021 20:22

Jak rozkochać się we Mszy Świętej? Cz. 2

Napisane przez o. Zbiegniew Ptak OSPPE

Od tego, co czynimy wewnętrznie – w sercu – podczas konkretnej części Mszy Świętej, zależą owoce świętej liturgii.

Ewangelia jest szczytem liturgii słowa. Kiedy jest czytana podczas Mszy Świętej, niektórzy uczestnicy liturgii są przekonani, że przez nią przypominamy sobie, co Jezus w dawnych czasach powiedział lub co uczynił. Nie do końca jest to prawdą.

Ewangelia

Gdy czytana jest Ewangelia, Duch Święty działa tak intensywnie, że niejako przenosi nas w czasie i przemienia w wydarzenie słowo, które aktualnie jest czytane. Nie uczestniczymy więc w słuchaniu słowa, ale w wydarzeniu, o którym ono mówi. Na oczach naszej wiary Ewangelia zamienia się więc w wydarzenie. Nasze zadanie polega na tym, aby tak mocno w nie wejść, by odkryć, że jest w nim mowa o każdym z nas. Gdy nam się to uda, wówczas istnieje możliwość, że będziemy spożywać to słowo, a nie słuchać go. Po to przychodzimy do świątyni, aby spożywać słowo na podobieństwo spożywania Komunii Świętej.
W związku z czytaniem Ewangelii, o którym raczej mówimy, że to nie tyle czytanie, ile proklamacja (jakby wyższy sposób przekazu) słowa Bożego, mają miejsce znaki. Jest ich aż kilkanaście. Powiemy o trzech.
Pierwszy z nich jawi się jako niezwykle prosty i wymowny i jest związany z krzyżem. Na początku proklamowanej Ewangelii czynimy kciukiem trzy razy znak krzyża: najpierw na czole, prosząc Pana Boga, by otworzył nasz umysł na swoje słowo, potem na ustach, prosząc o to, byśmy umieli głosić Chrystusa słowami. Najważniejszy, trzeci znak krzyża, czynimy na sercu. Prosimy wówczas Boga, aby otworzył nasze serca na słowo, którego będziemy słuchać. Tylko wówczas, gdy przyjmiemy je sercem, będziemy wprowadzać je w życie.
Drugi znak to pocałunek, który kapłan lub diakon składa na księdze po proklamacji Ewangelii. Choć celebrans całuje księgę, z której przekazuje Dobrą Nowinę, to tak naprawdę całuje Jezusa odzianego w szaty słowa. Każdy uczestnik Najświętszej Ofiary jest teraz zachęcony do duchowego pocałunku. To już drugi miłosny pocałunek we Mszy Świętej.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

  •  Dziennikarz, publicysta.

  • doktor teologii, autorka książek i artykułów, badaczka losów Justyny Szafryńskiej – jednej z wizjonerek objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem