sobota, 03 lipiec 2021 20:44

Klauzula renifera, czyli desakralizacja świąt

Napisał

Gdy papież Paweł VI ogłaszał św. Benedykta patronem Europy, przypomniał, że istnieją trzy instrumenty kultury europejskiej: pług, książka oraz krzyż. Chrześcijaństwo, nie zapominając o roli i znaczeniu pracy fizycznej i umysłowej, zawsze wskazuje na krzyż jako źródło prawdziwej siły duchowej, znak koniecznej ofiary oraz bliskości Boga.

Życie człowieka dzieli się na sytuacje codziennej troski i świątecznego odpoczywania. Sytuacje troski niejako narzucają się, mobilizują człowieka do aktywności, która musi zostać podjęta. Bardzo często te sytuacje łączą się z pośpiechem podejmowanych działań oraz szeregiem negatywnych napięć.
Natomiast sytuacje odpoczywania wiążą się z wolnym podejmowaniem decyzji, gdyż człowiek może odpoczywać tak, jak chce, stając zwykle przed różnorodnymi ofertami. Związana jest z tym emocjonalna pogoda jednostki, akceptacja, a także pozytywne napięcia.

Świętowanie

Skupienie się na pracy i codziennym wysiłku nie może prowadzić do zatracenia świątecznego charakteru niektórych dni. Święto jest dniem specjalnym i uświęconym. Należy do najstarszych czynności ludzkich, które odbywają się okresowo (nie okazjonalnie), mają charakter sakralny – tzn. nawiązują kontakt z innym światem, a także kolektywny – wciągają jednostkę do wspólnoty świętującej. Ze względu na wyjątkową naturę święta dana grupa ludzi powstrzymuje się wtedy od swej codziennej działalności produkcyjnej i użytecznej. Wielu podkreśla także radość oraz zabawę jako elementy świętowania.
Świętowanie chrześcijańskie – w pełnym tego słowa znaczeniu – obejmuje trzy elementy: wspólną Eucharystię, radość, spoczynek świąteczny. Od początku chrześcijaństwa stałym „przedmiotem” świętowania były wydarzenia zbawcze Jezusa Chrystusa przypominane cyklicznie – w każdym tygodniu w niedzielę. W Katechizmie Kościoła katolickiego czytamy: „Niedziela jest w pełnym znaczeniu tego słowa dniem zgromadzenia liturgicznego, w którym zbierają się wierni «dla słuchania słowa Bożego i uczestniczenia w Eucharystii, aby tak wspominać Mękę, Zmartwychwstanie i chwałę Pana Jezusa i składać dziękczynienie Bogu, który ich odrodził przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa ku nadziei żywej»” (nr 1167).


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem