sobota, 03 lipiec 2021 20:18

Święty Olaf II Haraldsson

Napisał

Norwegia, w przeciwieństwie do Danii, potrzebowała znacznie więcej czasu, aby ostatecznie ukonstytuować się jako samodzielne państwo. Jak sama nazwa wskazuje, na jej odrębność bardziej niż język, czy różnice etniczne, wpływało położenie geograficzne kraju.

Wciśnięty pomiędzy morzem a górami tworzył swoistą Drogę Północną (z północy na południe), zwaną po angielsku North-Way, a po norwesku Norþweg. Stworzenie na takim obszarze, wąskim co prawda, ale niezwykle długim, pewnej jedności państwowej, było bardzo trudnym zadaniem.

Trudna droga do zjednoczenia

Pierwszym, który dążył do stworzenia samodzielnego królestwa, a więc konsolidacji kilkudziesięciu mniejszych rodów, a także uniezależnienia się od potężnej już wówczas Danii, był zmarły około 932 roku król Harald Pięknowłosy. Po wielu walkach z przywódcami plemiennymi udało mu się zmusić większość z nich do uległości i dzięki temu zjednoczyć część kraju. Oczywiście zjednoczenie to było na początku bardzo kruche.
Następcą Haralda został jego syn Eryk, któremu potomność nadała przydomek Krwawy Topór ze względu na sposób sprawowania rządów. Krwawy Eryk mordował swoich przeciwników, jednak wkrótce został obalony i wypędzony z Norwegii przez młodszego brata Haakona. Jego następcy starali się utrzymywać pewną niezależność, niemniej jednak duńska hegemonia, szczególnie na południowych krańcach Norwegii, nie pozwalała na rozwinięcie skrzydeł samodzielnym władcom norweskim, a królowie Danii byli równocześnie królami sąsiadującego z nimi kraju.
W 995 roku powrócił do Norwegii sławny wiking Olaf Tryggvasson, który parę lat wcześniej przeprowadził kilka udanych najazdów na Anglię. Olaf przyjął w Anglii chrzest i ze wsparciem anglosaskim objął tron norweski. Miał duże nadzieje, a także realne możliwości, aby ustanowić silną władzę królewską w swoim kraju, sprowadził bowiem biskupów i duchownych angielskich, zaczął budować kościoły i chrystianizować Norwegię. Spotkało się to jednak z silnym oporem i zakończyło zawiązaniem potężnej koalicji przeciw niemu. W decydującej bitwie pod Svoldar w 1000 roku Olaf został pokonany, a na tronie Norwegii zasiadł Swen, potężny wówczas władca duński.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem