sobota, 03 lipiec 2021 20:32

Odpoczynek i radość kontra lenistwo i ubaw

Napisał

Mamy coraz krótszy tydzień pracy i coraz dłuższe urlopy. Mimo to coraz więcej ludzi jest wyczerpanych fizycznie oraz wypalonych zawodowo i życiowo. Okazuje się, że nie wystarczy mieć wolny czas, żeby umieć zdrowo wypoczywać i mądrze świętować.

Niektórzy myślą, że prawo do odpoczynku i świętowania to efekt działalności związków zawodowych albo skutek walki o prawa ludzi pracy. W rzeczywistości jest to jedno z pierwszych poleceń, jakie Bóg kieruje do człowieka w Księdze Rodzaju: „Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto wykonywać w tym dniu żadnej pracy” (Wj 20, 9-10).

Odpoczynek poleceniem Boga

Troskę samego Boga o nasze zdrowie i siły potwierdza Jezus. Zmęczonym apostołom poleca: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!” (Mk 6, 31). Te słowa Jezusa to potwierdzenie, że odpoczynek jest uzasadniony i zasłużony wtedy, gdy najpierw solidnie pracujemy.
A jeszcze bardziej niż „zwykły” odpoczynek umacnia nas świętowanie. To wypoczynek połączony z wyjątkową radością, wynikającą z tego, że wypoczywamy nie sami, lecz z tymi, którzy nas kochają i których my kochamy. Świętowanie jest zatem możliwe jedynie wtedy, gdy przyjmujemy miłość od Boga i bliskich, i gdy odpowiadamy miłością na miłość. Kto nie kocha, ten nie potrafi świętować. To nie przypadek, że słowo „świętować” jest powiązane ze słowami „święto” oraz „świętość”. Jedynie ludzie święci, czyli ci, którzy ofiarnie kochają, potrafią solidnie pracować i radośnie odpoczywać. Największe powody do świętowania mają ci, którzy najbardziej kochają i którzy osobiście wiążą się z tymi, którzy też kochają. Kto nie trwa w miłości, ten nie ma powodu do świętowania.
Ludzie, którzy są egoistami i którzy nie kochają, nie mają ochoty na to, żeby pracować. Takim ludziom nie chce się solidnie wypełniać ich obowiązków. Egoiście każde działanie i każda praca wydaje się przesadnym wysiłkiem. To dlatego egoiści ulegają lenistwu. Nie potrafią solidnie pracować, bo nie potrafią ofiarnie kochać. Okazuje się, że egoiści i ludzie leniwi nie potrafią dobrze wypoczywać. Mylą oni odpoczynek z bezczynnością, z wylegiwaniem się do południa, z siedzeniem godzinami przed telewizorem, smartfonem bądź laptopem. Często takie niezdrowe dla ciała leniuchowanie połączone jest ze spożywaniem alkoholu czy paleniem tytoniu. Nic więc dziwnego, że po weekendzie czy urlopie ludzie niezdolni do miłości i leniwi są jeszcze bardziej zmęczeni niż wcześniej.
Jeden ze studentów opowiadał mi o tym, że nie może doczekać się soboty, bo wtedy będzie wreszcie wypoczywał i świętował. Opisał mi szczerze, jak wygląda taki jego „wypoczynek”. Otóż w sobotę śpi do południa, wieczorem idzie na dyskotekę albo siedzi z kolegami przed telewizorem przy kolejnych piwach. Wyjaśniłem mu, że jest w stanie leniuchować czy szukać ubawu, nie jest natomiast w stanie w zdrowy sposób wypoczywać.

Ks. dr Marek Dziewiecki

 

krajowy duszpasterz powołań, specjalista profilaktyki i terapii uzależnień, publicysta


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem