sobota, 03 lipiec 2021 20:38

Posłuszeństwo Duchowi Świętemu w Kościele

Napisał

Jeśli zapytamy Boga, gdzie leży siła Kościoła, to odpowiedź znajdziemy na kartach Nowego Testamentu, że w posłuszeństwie Duchowi Pocieszycielowi. O tym świadczą słowa i wydarzenia znane z Objawienia.

Dzisiaj pojawiają się propozycje odnowy Kościoła oparte jedynie na ludzkim pomyśle, które z góry są zdane na niepowodzenie, gdyż nie dają pierwszeństwa Duchowi Bożemu i Jego inicjatywie. Bóg ma swój pomysł na Kościół i nie wolno nam go ignorować.

Duch Święty organizuje Kościół przez ład wewnętrzny

Św. Paweł zawarł myśli o strategii działania Bożego w nauce o charyzmatach. Charyzmaty są według Apostoła darami, poprzez które Duch Święty organizuje całe życie Kościoła w całkowitym poddaniu wszystkich członków Chrystusowi, jako Głowie. Zwłaszcza 12 rozdział 1 Listu do Koryntian maluje przed naszymi oczami wizję Kościoła, w którym wszyscy ludzie, tworzący wspólnotę Kościoła na podobieństwo Ciała, wykonują role wyznaczone im przez Ducha Świętego. Tylko dzięki zachowaniu tego porządku działania Ducha, Kościół otrzymuje właściwe narzędzia, mądrość i siły do odnowienia poszczególnych członków i całego Ciała Chrystusa. Paweł ujmuje ową hierarchię działania na kształt żywego organizmu ludzkiego: każdy z członków Kościoła ma określone przez Ducha zadanie do wypełnienia w Kościele, i każdy – by to zadanie wypełnić – musi tylko to robić, co zostało mu wyznaczone, bo tylko w tym zakresie Duch Święty może go poprowadzić. Tym, co scala wszystkie działania jest miłość do Boga i do wszystkich członków Kościoła.
Już z tego prostego schematu wynika, jakie błędy popełniają ci, którzy zajmują się tym, co nie trzeba oraz ci, którzy zwalniają się z przykazania miłości do całego Ciała. Jeśli ktoś reprezentuje tylko swoje stanowisko, nie słuchając Głowy, „wypada z łaski”, i zaczyna mówić i myśleć podobnie jak myśli trwający w grzechu świat. Ani media światowe, ani sądy, ani polityka światowa, nawet prowadzona w należytym porządku, nie mogą być wyznacznikiem życia i postepowania Kościoła. Nieposłuszeństwo Duchowi Świętemu skutkuje albo grzechami zaniedbania w dziedzinie ewangelizacji i posłudze zbawianiu świata, albo wprost dochodzi do sprzeciwiania się woli Bożej. Bóg powołał Kościół w określonym celu; jako jedyna instytucja w świecie ma reprezentować wolę Pana Boga, a Jego wolą jest to, by wszystkim udzielić zbawienia, uwolnić ich od grzechów i obdarzyć wiecznym, Bożym życiem. Kościół nie ma innego celu niż Bóg, gdyż zrodził się w sercu Boga, w Jego miłości. Stąd nauka o posłuszeństwie Duchowi Świętemu jest dziś konkretnym nakazem, abyśmy odzyskali siłę, która płynie od Boga wszechmocnego i miłosiernego do ludzi, a jest nią nie kto inny, tylko Duch Święty.

ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem