środa, 17 luty 2021 14:59

„Widziałem szatana spadajacego z nieba jak błyskawica” (Łk 10, 18)

Napisał

Choć może wydawać się to szokujące i złowieszcze, ale – obserwując współczesne zjawiska w życiu społecznym – trudno nie odnieść wrażenia, że są to czasy apokaliptyczne, owa „ostatnia godzina”, w której „Antychryst nadchodzi” (por. 1 J 2, 18). Jego działalność – jak zaznacza św. Jan Apostoł i Ewangelista – ujawnia się głównie w kłamstwie na temat Bóstwa oraz Człowieczeństwa Jezusa i bluźnierstwie przeciw Bogu oraz jakiejkolwiek świętości (por. Ap 13, 6).

Tę smutną diagnozę współczesnego świata potwierdza św. Jan Paweł II, który w adhortacji Ecclesia in Europa, mówiąc o chorobie horyzontalizmu, która wyniszcza społeczeństwo europejskie, stwierdza, iż „europejska kultura sprawia wrażenie «milczącej apostazji» człowieka sytego, który żyje tak, jakby Bóg nie istniał” (nr 9).

Jest to nie tylko odrzucenie Boga i wyparcie Go z przestrzeni życia na co dzień, ale wręcz agresja wobec Niego i wszystkiego, co może kojarzyć się z jakąkolwiek religijnością. Taką postawę duchowość Kościołów Wschodnich określa mianem „bogobójstwa”. Z teologicznego zaś punktu widzenia jest to bluźnierstwo (por. KKK 2148), często niesłusznie sprowadzane jedynie do wulgarności. Tymczasem nieodłącznym elementem bluźnierstwa jest wulgarność. Można więc powiedzieć, że tam, gdzie padają wulgarne słowa, tam – niestety – zwykle dochodzi do bluźnierstwa przeciw Imieniu Bożemu.

Obydwa, powiązane ze sobą zjawiska, mogliśmy obserwować niedawno podczas tzw. strajku kobiet, który zaburzając porządek życia społecznego w Polsce, był i jest wciąż otwartym atakiem na to co święte: na życie – przez żądanie nieograniczonego prawa do aborcji, na ład moralny i społeczny – przez afirmację homoseksualizmu i innych wynaturzeń w sferze seksualnej oraz na sferę religijności – przez profanacje kościołów oraz pomników i pamiątek narodowych. Towarzyszył temu skrajnie wulgarny język, który zdążył się już zadomowić w mediach i różnych instytucjach: od Parlamentu przez samorządy po osiedlowy sklepik. W to wszechobecne lekceważenie Imienia Bożego w przestrzeni publicznej pod pozorem manifestowania światopoglądu zostało wciągniętych wielu ludzi ochrzczonych, którzy być może wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, iż wpadli w pułapkę bluźnierstwa przeciw Bogu, a więc w jeden z najcięższych grzechów przeciwko pierwszym trzem przykazaniom Dekalogu.

Zgodnie z tym jak uczy soborowa konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes, iż „stworzenie bez Stworzyciela zanika” (GS 36), radykalne odrzucenie Boga i bunt przeciwko Niemu prowadzi do pogardy człowieka i jego samounicestwienia. Współczesne więc formy bluźnierstwa, przenikające nawet do tzw. wysokiej kultury (np. teatr czy literatura), stanowią poważne zagrożenie cywilizacyjne.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem