środa, 03 marzec 2021 08:06

Znak nadziei

Napisał

Podjęcie tematu cierpienia uzasadnia nie tylko obecny czas Wielkiego Postu, ale także ponadczasowa wartość krzyża. Jest on jednym z najbardziej popularnych znaków graficznych, będących w użyciu, a przy tym najbardziej rozpoznawalnym symbolem wiary chrześcijańskiej jako pamiątka zbawczej męki Chrystusa. Jest zarazem znakiem nadziei dla każdego człowieka. Ma więc ponadczasową wartość i wymowę.

Nierzadko bywa tak, że w dalszej perspektywie wydaje się, iż życiowa łódź niebawem roztrzaska się o pierwszą napotkaną przeszkodę. W tym sensie krzyż, jako znak cierpienia, zwłaszcza niezawinionego, wydaje się być niebezpieczny. Gdy jednak przyjrzymy się sytuacji z bliska, okazuje się, że zamiast dramatycznego kresu, właśnie przez cierpienie i krzyż otwiera się nowa, często zupełnie nieznana przestrzeń. Dla wierzących w Chrystusa jest to przede wszystkim perspektywa zbawienia. Pomimo swej surowości, krzyż staje się bramą do nowego, lepszego życia i wyznacznikiem sensu. Tym samym jest on skuteczną obroną przed złem, które pomimo swego złudnego splendoru, ostatecznie odbiera życiu sens, rodząc zniechęcenie i smutek.

Wbrew pozorom, temat krzyża, jako symbolu zbawczej męki Chrystusa i Jego miłosiernej miłości, mimo upływu wieków wciąż pozostaje aktualny. Tym bardziej teraz, gdy cały świat doświadcza różnorodnych cierpień z powodu pandemii, dla wielu, być może także niewierzących, szeroko rozumiany krzyż może stać się „bramą”, o ile będziemy na niego patrzeć w perspektywie tego, co wydarzyło się na Golgocie. W przestrzeni wiary chrześcijańskiej logika krzyża nadaje sens cierpieniu, którego każdy doświadcza. Rzucając światło na jego tajemnicę, pomaga je nie tylko zaakceptować, ale także ujrzeć jego niezwykle cenną dla człowieka wartość, o czym zaświadczają święci, np. o. Pio.

Miesięcznik „Egzorcysta”, który stara się podążać za tym, czym aktualnie żyje Kościół, w kontekście Roku Świętego Józefa, pochyla się również nad sylwetką Opiekuna Jezusa i zarazem Oblubieńca Maryi. Choć nie było go na Golgocie, to jednak może on być przewodnikiem na drodze krzyża, ucząc pokory i ufności, które są potężną tarczą w walce ze złem w sobie i wokół siebie.

Ostatnio zmieniany środa, 04 sierpień 2021 11:51
Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

  • Asyryjczyk pochodzący z Syrii, profesor UAM i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z kilku osiadłych w Polsce użytkowników języka syriackiego, tłumacz języka arabskiego

  • dyrektor Archiwum i Biblioteki Warszawskiej Prowincji Kapucynów w Zakroczymiu; autor artykułów z dziedziny historii i duchowości, głównie franciszkańskiej, współtwórca wielu audycji radiowych i wystaw

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem