niedziela, 04 kwiecień 2021 11:51

Strategia wilka w owczej skórze

Napisał

Jedną z prawd wiary, którą Kościół niezmordowanie głosi, jest istnienie duchów, w tym także złego ducha. O jego obecności i destrukcyjnym działaniu na ludzi, szczególnie na tych, którzy dążą do zjednoczenia z Bogiem, bardzo często mówi Pismo Święte, jak również Ojcowie Kościoła, całe Magisterium i wielu świętych.
Satanizm, czyli z jednej strony działanie złego ducha w celu udaremnienia zbawienia i doprowadzenia ludzi do pogardy Bożą miłością, a z drugiej – przesadne zainteresowanie i niemal religijna cześć dla szatana, w różnych epokach przybierał różną formę. O ile dawniej miał raczej odrażającą i ponurą formę antyhumanizmu, naznaczonego obscenicznością, a niekiedy brutalnym odbieraniem życia zwierzętom i/lub ludziom podczas obrzędów tzw. czarnej mszy, to współcześnie – przeciwnie – w tym samym zgubnym celu lansuje się jako rzekomo bardzo postępowy nurt w służbie ludzkiej wolności i godności, nierzadko przyoblekający się w wyszukane formy artystyczne.
Tę przewrotną strategię szatana, którego Chrystus nazywa „ojcem kłamstwa” i „zabójcą” (por. J 8, 44) demaskują publikacje bieżącego numeru Miesięcznika „Egzorcysta”. Są one dobrą diagnozą obecnej sytuacji i zarazem ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami duchowymi, tym cenniejszymi, że wciąż twa „walka duchowa”, do której nieustannie wzywa Kościół. Pisze o tym między innymi papież Franciszek w adhortacji Gaudete et exsultae. Czytamy w niej bowiem, że „nie chodzi jedynie o walkę ze światem i mentalnością światową, które nas zwodzą, ogłupiają i sprawiają, że jesteśmy mierni, pozbawieni zaangażowania i radości. Nie ogranicza się też ona do walki z naszymi słabościami i skłonnościami (…). Jest to także ciągła walka z diabłem, który jest księciem zła. Nasze zwycięstwa świętuje sam Jezus…” (nr 159).
Jezus przez swoją mękę, śmierć, a szczególnie przez zmartwychwstanie pokonał szatana i całe piekło. Przeżywany obecnie okres wielkanocny, który uświadamia chrześcijanom nowość życia w perspektywie udziału w zmartwychwstaniu Chrystusa, tym bardziej zachęca do podjęcia walki duchowej z szatanem. A zgodnie z regułami batalistyki, punktem wyjścia do podjęcia jakiejkolwiek walki jest najpierw rozeznanie strategii przeciwnika. Do duchowej walki z szatanem i jego zniewolonymi sługami takie narzędzia dają tematyczne publikacje bieżącego numeru naszego pisma.

 

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  • doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

  • teolog, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, autor książki „Proroctwo dzisiaj”

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem