sobota, 13 wrzesień 2014 19:06

Cesarka obrończyni Kościoła

Napisał

 

 

Pulcheria urodziła się w Konstantynopolu w 399 r. Po śmierci ojca rozpoczęła cesarskie współrządy ze swoim młodszym bratem Teodozjuszem VII. Chrzest otrzymała z rąk św. Jana Chryzostoma, który prawdopodobnie odegrał również jakąś rolę w jej wychowaniu. Już w wieku kilkunastu lat cesarzowa prezentowała nie tylko wysoki poziom intelektualny, ale również dojrzałą wiarę chrześcijańską. Pojmowała ją bardzo ascetycznie – dowodem może być złożony ślub czystości, którego dochowała do końca życia.

 

Od czasu gdy została współwładczynią, oddawała się z coraz większym zaangażowaniem dziełom miłosierdzia. Jej szczera miłość do Kościoła przejawiała się we wspieraniu świątyń i klasztorów, a także w obronie przed błędami zagrażającymi ortodoksyjnej nauce katolickiej.

 

Pulcheria odsunięta od władzy

 

Pulcheria była pierwszoplanową postacią na dworze cesarskim do roku 421, kiedy to za jej przyczyną cesarz Teodozjusz ożenił się z Ateną, piękną i wykształconą córką pogańskiego filozofa Leoncjusza, która pod wpływem swojej protektorki przyjęła chrzest święty, przybierając imię Eudokia. Wtedy też na Teodozjusza coraz większy wpływ zaczął wywierać jeden z jego ministrów, Chryzafiusz, który wraz z Eudokią postanowił pozbyć się przemożnej siostry cesarza.

 

Rzeczywiście swoimi intrygami doprowadził do tego, że Pulcheria musiała opuścić dwór. Wiodła teraz prawie klasztorne życie, spędzając mnóstwo czasu na kontemplacji, spotykając się z wieloma duchownymi, od najwyższych dostojników Kościoła po mnichów oddalonych zupełnie od zgiełku świata. Ponieważ była kobietą bogatą, nie szczędziła też pieniędzy na różne dzieła charytatywne.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:16
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog, koordynatorka Misji
    Polskiej Instytutu Ewangelizacji
    Świata. Współinicjatorka
    Projektu Armia Dzieci

  • dr filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek na temat filozofii i historii Kościoła.

  • doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions