sobota, 13 wrzesień 2014 19:06

Cesarka obrończyni Kościoła

Napisał

 

 

Pulcheria urodziła się w Konstantynopolu w 399 r. Po śmierci ojca rozpoczęła cesarskie współrządy ze swoim młodszym bratem Teodozjuszem VII. Chrzest otrzymała z rąk św. Jana Chryzostoma, który prawdopodobnie odegrał również jakąś rolę w jej wychowaniu. Już w wieku kilkunastu lat cesarzowa prezentowała nie tylko wysoki poziom intelektualny, ale również dojrzałą wiarę chrześcijańską. Pojmowała ją bardzo ascetycznie – dowodem może być złożony ślub czystości, którego dochowała do końca życia.

 

Od czasu gdy została współwładczynią, oddawała się z coraz większym zaangażowaniem dziełom miłosierdzia. Jej szczera miłość do Kościoła przejawiała się we wspieraniu świątyń i klasztorów, a także w obronie przed błędami zagrażającymi ortodoksyjnej nauce katolickiej.

 

Pulcheria odsunięta od władzy

 

Pulcheria była pierwszoplanową postacią na dworze cesarskim do roku 421, kiedy to za jej przyczyną cesarz Teodozjusz ożenił się z Ateną, piękną i wykształconą córką pogańskiego filozofa Leoncjusza, która pod wpływem swojej protektorki przyjęła chrzest święty, przybierając imię Eudokia. Wtedy też na Teodozjusza coraz większy wpływ zaczął wywierać jeden z jego ministrów, Chryzafiusz, który wraz z Eudokią postanowił pozbyć się przemożnej siostry cesarza.

 

Rzeczywiście swoimi intrygami doprowadził do tego, że Pulcheria musiała opuścić dwór. Wiodła teraz prawie klasztorne życie, spędzając mnóstwo czasu na kontemplacji, spotykając się z wieloma duchownymi, od najwyższych dostojników Kościoła po mnichów oddalonych zupełnie od zgiełku świata. Ponieważ była kobietą bogatą, nie szczędziła też pieniędzy na różne dzieła charytatywne.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:16
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem