niedziela, 03 sierpień 2014 23:05

O modlitwie Jezusowej

Napisał

 

W jednym ze swoich przemówień św Jan Paweł II podkreślał, że Modlitwa Jezusowa, zwana też modlitwą serca, modlitwą nieustanną lub – rzadziej – modlitwą głębi, to bardzo wysoko ceniona forma modlitwy Kościoła wschodniego, gdzie jest niezwykle rozpowszechniona. W ostatnich latach obserwuje się także wzrost jej popularności wśród chrześcijan wychowanych w tradycji zachodniej.

 

Modlitwa Jezusowa, jak sama nazwa wskazuje, podkreśla wiarę w moc Imienia Syna Bożego, które jest w modlitwie serca decydujące. Nawet jeśli nie występuje Ono bezpośrednio w niektórych wezwaniach, jest zawsze wiążące (np. niektóre wspólnoty modlitewne na Zachodzie praktykują modlitwę nieustanną, powtarzając wielokrotnie wezwanie Maranatha!, które tłumaczy się jako przyjdź, Panie Jezu). Święty Efrem Syryjczyk (IV w.) podkreśla, iż Imię jest wykładnią całej chrześcijańskiej teologii i pisze, że Ojciec, Syn i Duch Święty mogą być poznani tylko w swoich imionach. Nie pójdziesz dalej do ich Osób. Po prostu rozważaj imiona (…). Ale jeśli uwierzysz w Imię, będziesz żył.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:18
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions