środa, 09 lipiec 2014 07:47

Od barbarzyńcy do świętego

Napisał

 

Ostatnie lata panowania Włodzimierza to pasmo osobistych dramatów. Najpierw zmarła ukochana żona Anna, następnie poróżnili się jego dwaj synowie Świętopełk i Jarosław, po czym rozpoczął się konflikt z Polską. Te lata goryczy zakończyły się dnia 15 lipca 1015 r., kiedy to książę „Pogodny” przeszedł do życia wiecznego. Kult księcia narastał stopniowo, aż wreszcie Kościół prawosławny kanonizował go prawdopodobnie w XIII w. Jednakże popularność Włodzimierza rosła ze stulecia na stulecie.

 

Obecnie uważany jest za jednego z największych świętych zarówno dla Rosjan, jak i dla Ukraińców. Święty Włodzimierz uważany jest za patrona osób niewidomych i cierpiących z powodu chorób oczu. W ikonografii przedstawiany jest jako monarcha w podeszłym wieku, z koroną na głowie, ubrany w bogato zdobione czerwone książęce szaty. W prawej dłoni trzyma krzyż, u lewej nogi natomiast widnieje miecz. Niekiedy przedstawiany jest ze zwojem zawierającym modlitwę za nowo ochrzczony lud.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:19
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog fundamentalny, teolog religii, prodziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Opolskim

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions