niedziela, 02 luty 2014 01:00

...nie może płakać...

Napisał
Zabici, zatrzymani, uwięzieni. Bohaterowie tamtych czasów, męczennicy za wiarę. Nie wyrzekli się Chrystusa, któremu zawierzyli. Lękali się, gdy grożono im wywózką na Syberię i gdy oficer wymachiwał przed nimi pistoletem – a jednak trwali. Wiara była ich tarczą – więc to oni wygrali.

 

W katedrze lubelskiej po Mszy Świętej miało miejsce niecodzienne wydarzenie, które wywołało żarliwe uniesienie rzeszy wiernych, a władzy ludowej spędzało sen z powiek. Zbiegło się to w czasie z wykluczeniem z Kościoła członków partii komunistycznej i osób propagujących tę ideologię – ekskomunikę nałożył Pius XII.

 

Maria Dąbrowska w „Dziennikach 1945- -1950” pod datą 31 VII 1949 r. zapisała: W Warszawie dowiedziałam się o rzekomym czy prawdziwym cudzie w katedrze lubelskiej. Obraz Matki Boskiej miał jakoby zapłakać. Cała Warszawa huczała od tego cudu. W Lubelskiem pono stanęły żniwa, zdezorganizował się ruch pociągów, tłumy waliły do lubelskiej katedry. Rząd zupełnie skonsternowany nie wiedział zrazu, co począć. W końcu zdecydowano się, że to jest forma opozycji przeciwrządowej, tedy wkroczyło UB.

 

3 lipca 1949 r. odbywał się ingres biskupa Piotra Kałwy. Po Mszy Świętej s. Barbara ze zgromadzenia szarytek, modląc się przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej, dostrzegła na Jej prawym policzku czerwoną łzę. Natychmiast poinformowała o tym zakrystiana Józefa Wójtowicza i ks. Tadeusza Malca. Oni przekazali tę wiadomość biskupowi Zdzisławowi Golińskiemu, który polecił wykonywać normalnie wszystkie obowiązki. Nie było to jednak możliwe z powodu napływających tłumów wiernych z całej Polski. Zwołano komisję do zbadania obrazu. W liście pasterskim z 6 lipca biskup lubelski Piotr Kałwa informował, że ustalenia komisji nie dają podstawy do uznania zjawisk, jakie miały miejsce w naszej Katedrze Lubelskiej, za zdarzenia cudowne i nadprzyrodzone...

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:24
Wojciech Łapiński

Wieloletni redaktor portalu publicystycznego i informacyjnego Prawica.net. Publikował w "Najwyższym Czasie!", "Opcji na Prawo", "Buncie Młodych Duchem", "Miesięczniku Egzorcysta". W wolnym czasie lubi dobrą książkę i spacery z psem. Częstochowianin z wyboru.

Najnowsze od Wojciech Łapiński


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
  i Fitoterapeutów

 • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

  Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

 • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem