niedziela, 02 luty 2014 01:00

Objawienie w Pontmain

Zazwyczaj trudno nam zgłębić Boże plany i zrozumieć, dlaczego Pan działa tak, a nie inaczej. Nie wiemy, z jakich powodów XIX-wieczna Francja została wybrana przez Niebo na szczególne miejsce Maryjnych objawień. Nie był to kraj nacechowany głęboką pobożnością, przeciwnie – był on stolicą nowych antyreligijnych trendów, takich jak: ateizm, naturalizm, masoneria, komunistyczna międzynarodówka. 

 

Religijność ówczesnych Francuzów także pozostawiała wiele do życzenia. Zarówno wśród bogatych, jak i biednych szerzyła się obojętność na sprawy wiary, powszechna była niechęć do Kościoła. Mimo to w dziewiętnastym stuleciu na sześć uznanych formalnie objawień Matki Bożej cztery miały miejsce właśnie we Francji: Rue du Bac (1830), La Salette (1846), Lourdes (1858) i Pontmain (1871). W tamtych czasach Pontmain, leżące 150 km na zachód od Paryża, liczące zaledwie kilkanaście domostw i niespełna stu mieszkańców, stanowiło szczęśliwy wyjątek wśród panującej powszechnie obojętności religijnej. Było tak głównie za sprawą tamtejszego proboszcza, gorliwego ojca Guérin, wielkiego czciciela Matki Bożej. W 1871 r. miał on już ponad siedemdziesiąt lat, z których trzydzieści pięć spędził jako duszpasterz w Pontmain.

 

Zapomniane przez cały świat miasteczko przeżywało trudny okres. W 1870 r. wybuchła wojna francusko-pruska, a rok później armia Bismarcka zajmowała już kolejne północne regiony kraju, oblegała i ostrzeliwała Paryż. 17 stycznia 1871 r. Prusacy zbliżali się też do Laval, stolicy regionu. W Pontmain można było wyczuć atmosferę lęku.

 

Ludzie bali się nie tylko wejścia nieprzyjaciela. Trzydziestu ośmiu młodych mężczyzn z Pontmain zostało powołanych do wojska. Ich rodziny starały się wspierać swych synów i braci codzienną modlitwą różańcową i uczestnictwem we Mszy Świętej.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:25
dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions