poniedziałek, 03 maj 2021 18:27

Św. Stanisław Kazimierczyk

Napisał

Kraków nieraz nazywany jest miastem świętych. Jan Paweł II, siostra Faustyna…, ale niemal każde poprzednie stulecie przynosiło jakąś wspaniałą postać związaną z tym królewskim miastem.

Wydaje się, że w świętych szczególnie obfitował wiek XV. Św. Kazimierz Jagiellończyk, św. Szymon z Lipnicy, św. Jan Kanty, a wśród nich skromny mnich z Kazimierza – Stanisław Sołtys.

Wymodlone dziecko

W podkrakowskim Kazimierzu mieszkało małżeństwo Macieja i Jadwigi Scholtis (Sołtysów). Maciej był bardzo przedsiębiorczy. Prowadził swój zakład tkacki, ale również zajmowały go sprawy społeczne, był bowiem ławnikiem i rajcą miejskim. Oboje byli bardzo pobożnymi ludźmi. Należeli do Bractwa Najświętszego Sakramentu przy kazimierskiej parafii Bożego Ciała. Do pełni szczęścia małżeńskiego brakowało im tylko dziecka, o które żarliwie prosili Boga. W końcu Jadwiga zaszła w ciążę, a upragnione dziecko urodziło się 26 września 1433 roku. Data ta była niezwykła, bowiem tego dnia obchodzono wspomnienie przeniesienia ciała św. Stanisława, biskupa i męczennika, z kościoła na Skałce do Katedry Wawelskiej. Rodzice odczytali ten znak i nadali swemu pierworodnemu imię Stanisław.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem