czwartek, 03 czerwiec 2021 14:14

Objawienia maryjne na warszawskich Siekierkach

Napisał

Niewielu podróżnych jadących Trasą Siekierkowską w Warszawie w stronę lotniska wie, że w miejscu, gdzie po przejechaniu mostu na Wiśle widzą po prawej stronie drogi okazały nowoczesny kościół, w czasie II wojny światowej miały miejsce objawienia Matki Bożej i Pana Jezusa. W latach 1943-1949 otrzymywała je kilkunastoletnia wówczas Władysława Eugenia Fronczak.

Władysława pochodziła z pobożnej robotniczej rodziny. Urodziła się 13 VIII 1930 r. w Warszawie na Siekierkach. Religijne wychowanie i panujący w domu klimat szacunku, a przy tym skromne warunki życia wyrobiły w niej postawę pokory, ufności i prostoty, otwartości na innych i odpowiedzialności za najbliższych. Ukończyła szkołę rolniczą i w wieku 19 lat wyszła za mąż za Adolfa Papisa. Starała się być wzorową żoną i matką. Urodziła czworo dzieci. Pracowała jako krawcowa. Jednocześnie dyskretnie angażowała się w życie parafii. Przez jakiś czas była katechetką i opiekowała się „bielankami”. Żyła pogłębioną duchowością jako zwyczajna świecka osoba. Zmarła 16 IV 2016 r. w Warszawie.

Nadzwyczajność w zwyczajności

Pierwszy raz Maryja ukazała się Władysławie wieczorem 3 V 1943 roku. Dziewczynka wychyliwszy się z okna w szczycie domu (rodzina mieszkała na poddaszu), na pobliskiej kwitnącej wiśni zobaczyła Piękną Panią. Tak wspomina tę chwilę: „Upewniwszy się, że naprawdę widzę, że mi się to nie wydaje, zaczęłam się modlić. Mówiłam jak do Matki. Uważałam, że nie mogę się modlić za siebie. Prosiłam o łaski dla innych”. Chwilę wcześniej myślała bowiem o aresztowanym przed trzema laty kierowniku szkoły, który najprawdopodobniej zginął w Palmirach i modliła się za upośledzonego chłopca spotykanego na ulicy, któremu dokuczali rówieśnicy, oraz za ukrywającego się w okolicy młodego Żyda. Dwa dni później Maryja ukazała się jej ponownie w tym samym miejscu.
W 1943 roku dziewczynka widziała Matkę Bożą 117 razy, a w sumie objawień było 157. Ostatnie miało miejsce 15 IX 1949 roku. Trwały zwykle około 15 minut, czasami pół godziny. Pierwotnie Matka Boża ukazywała się na kwitnącej wiśni w pobliżu rodzinnego domu Władysławy, potem w mieszkaniu dziewczynki przy ołtarzyku albo w bezpośrednim sąsiedztwie kapliczki ustawionej w miejscu pierwszych objawień. Maryja 45 razy pozostawiła przesłania.
Nastoletnia wizjonerka 37 razy doświadczyła też obecności Pana Jezusa, często w towarzystwie Matki Bożej i aniołów. Niekiedy Pan Jezus pozostawiał krótkie, jedno- lub dwuzdaniowe przesłania, głównie dotyczące konieczności nawrócenia się i pokuty, a także zapewnienia, że kto w Nim pokłada ufność, nie zginie mimo okropności trwającej wojny.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

  • dyrektor Archiwum i Biblioteki Warszawskiej Prowincji Kapucynów w Zakroczymiu; autor artykułów z dziedziny historii i duchowości, głównie franciszkańskiej, współtwórca wielu audycji radiowych i wystaw

  • teolog, antropolog, moralista, pracownik naukowo-dydaktyczny KUL

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem