piątek, 02 kwiecień 2021 17:13

Święta Joanna Beretta Molla

Napisał

Joanna urodziła się w 1922 roku w Magencie niedaleko Mediolanu w wielodzietnej rodzinie. Jej rodzice, Albert i Maria, byli bardzo pobożnymi ludźmi, dlatego wychowywała się w domu pełnym wiary, modlitwy i prawdziwej miłości.

W 1942 roku rozpoczęła studia medyczne. Znajdowała przy tym czas na pracę w Akcji Katolickiej i Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo. Prowadziła też katechezy dla młodych dziewczyn. Studia zakończyła uzyskaniem dyplomu z medycyny i chirurgii, zrobiła też specjalizację z pediatrii. Leczyła głównie ludzi starszych i dzieci. Równocześnie podejmowała się dzieł charytatywnych. Odwiedzała osoby w potrzebie i pomagała im w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie czy sprzątanie.

Powołanie do małżeństwa

Joanna żyła głęboką wiarą. Często się modliła, niemal codziennie uczestniczyła we Mszy św. Długo zastanawiała się na własnym powołaniem, szukała swojej drogi życiowej. Myślała o wstąpieniu do zakonu. Podczas pielgrzymki chorych do Lourdes zrozumiała jednak, że Bóg wzywa ją do życia małżeńskiego.
W 1954 roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny po raz kolejny spotkała się z Piotrem Mollą, inżynierem starszym od niej o 10 lat. Tym razem ich znajomość zaczęła się żywo rozwijać, aż w końcu przerodziła się w miłość. Po kilku miesiącach Piotr oświadczył się Joannie, a oficjalnie zaręczyli się w Wielkanoc 1955 roku. Narzeczeństwo rozpoczęli od wspólnej Mszy św. i przyjęcia Komunii św. Oboje byli całkowicie pewni, że chcą ze sobą spędzić resztę życia, dlatego już 24 IX 1955 roku stanęli na ślubnym kobiercu.

Na pierwszym miejscu Bóg i rodzina

Nowożeńcy byli niezwykle szczęśliwi. Podczas krótkiej rozłąki Joanna pisała do męża: „Pomyśl o naszym gniazdku rozgrzanym naszymi uczuciami i rozpromienionym przez nasze cudowne dzieciaczki, które Pan Jezus nam ześle. To prawda, że będziemy również doświadczać rozmaitych trudności, lecz jeśli zawsze będziemy szukać dobra, tak jak to czynimy dotychczas, z Bożą pomocą na pewno im wspólnie podołamy”.
W życiu małżonków zawsze na pierwszym miejscu był Bóg. Nie mogli się doczekać, kiedy w ich życiu pojawią się dzieci, które staną się ich radością i które będą mogli ofiarować Bogu, aby „Go kochały i służyły Mu”. Kiedy Joanna zaszła w pierwszą ciążę, była bardzo szczęśliwa, że stali się „współpracownikami Pana Boga w akcie stworzenia”. Pierworodnemu synowi rodzice nadali imię Pierluigi. Rok później przyszła na świat Mariolina, a dwa lata później Laura. Każde dziecko Joanna i Piotr poświęcali w kościele Matki Bożej Dobrej Rady, niedaleko ich domu.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 sierpień 2021 17:34
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pokazujemy chrześcijaństwo w kontekście różnych duchowych doświadczeń. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak uzdrowienia, opętania i egzorcyzmy, spotkania z aniołami, proroctwa, sny i wizje oraz inne doświadczenia realności i bliskości Boga. Strona internetowa programu

  • prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

  • emerytowany dziennikarz, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP od 1983 roku

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem