środa, 03 marzec 2021 08:17

GOLGOTA w Roku św. Józefa

Napisała

Przeżywając okres Wielkiego Postu w Roku św. Józefa, włączmy się w rozważania drogi krzyżowej w duchowej łączności z Opiekunem Jezusa.

Błogosławiony Honorat Koźmiński w jednym ze swoich listów napisał: „Zadaniem Józefa, w myśli Bożej, misją jego było uchronienie Jezusa od tego wszystkiego, co zwykłym biegiem rzeczy sprzeciwiać się mogło zamiarom Bożym”. Józef miał zatem przygotować Jezusa, miał Mu pomóc, aby do końca wypełnił dzieło, dla którego przyszedł na świat – dzieło zbawienia. W innym liście o. Honorat pisał: „Błogosławić powinniśmy ręce św. Józefa, dziękując Mu, że przez ciężką swoją pracę wyżywiły, wzmocniły i udoskonaliły święte człowieczeństwo Zbawiciela, aby mógł według najściślejszej sprawiedliwości Bożej wycierpieć to wszystko, co do zbawienia naszego było potrzebnym”.

Wchodząc więc w Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa poprzez rozważanie czternastu stacji drogi krzyżowej, pragniemy w każdej z nich dostrzec niezatarty rys, ślad czy choćby cień obecności Opiekuna Jezusa, św. Józefa. Pragniemy też prosić Go, aby swoją opieką otoczył cały Kościół święty, nasze rodziny, wspólnoty, naszą Ojczyznę. Niech obecny Rok św. Józefa będzie dla nas wszystkich okazją do refleksji nad naszym miejscem i naszą misją w planach Bożych i nad naszą wiernością w realizowaniu tej misji.

Stacja I – Niesprawiedliwy wyrok

Panie Jezu, w powieści Jezus z Nazaretu Romana Brandstaettera możemy znaleźć fragment, kiedy Józef, Twój Opiekun, został niesprawiedliwie wynagrodzony za swoją pracę przez bogacza. Wziąwszy zbyt małą zapłatę, Józef starał się usprawiedliwić w sercu nieuczciwego człowieka. Kiedy już całkowicie usunął z siebie poczucie krzywdy, doświadczył powrotu harmonii w świecie. Ty, Jego Syn, Syn cieśli, byłeś cichym świadkiem tego wydarzenia i wewnętrznych zmagań Józefa.

Teraz, kiedy Ty stajesz w obliczu nieprawdziwych oskarżeń, przed zastraszonym sędzią Piłatem, przed niesprawiedliwym wyrokiem, przyjmujesz postawę swego Opiekuna Józefa – zgodę, przyjęcie, usprawiedliwienie winnych, aby nastąpiła harmonia i pojednanie między ziemią i niebem, bo po to przecież przyszedłeś. Święty Józef całym swoim życiem pomagał Ci przygotować się do wypełnienia tej misji.

Jaką postawę ja przyjmuję, kiedy doświadczam krzywdy, niesprawiedliwości, złego traktowania? Panie Jezu Chryste, wraz ze św. Józefem, człowiekiem najsprawiedliwszym, pomóż mi nie dochodzić sprawiedliwości na własną rękę, ale cały sąd pozostawić Bogu.

s. Ewa Stolarek

Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej, zajmuje się duchowością św. Józefa, redaktor pisma wewnętrznego Służka, animatorka Wspólnoty Modlitwy SOS Odmawiajcie różaniec


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

  • psycholog, psychoterapeuta, superwizor, prowadzi warsztaty i terapię dla osób świeckich, duchownych i konsekrowanych

  • teolog, historyk, redaktor

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem