środa, 05 grudzień 2012 20:15

Święty domek

„Święty domek w Nazarecie” to podrozdział w dziele „Żywot Jezusa Chrystusa” bł. Anny Katarzyny Emmerich (1774-1824), niemieckiej mistyczki i wizjonerki. Jej szczegółowe wizje (m.in. obejmujące życie i mękę Jezusa), z jej autoryzacją, zostały spisane przez Clemensa Brentano.

 

Domek w Nazarecie, który Anna urządziła dla Maryi i Józefa, był jej własnością. (…) Domek stał niedaleko bramy; z przodu było małe podwórze, a w pobliżu stała studnia, do której się schodziło po kilku stopniach. Leżał on przy pagórku, nie był jednak wbudowany, lecz dzieliła go od niego z tylnej strony wąska droga, z pagórka skopana, a u góry wychodziło na pagórek małe, drzewem wykładane okno. Tylna część domku miała trzy kąty, leżała też wyżej aniżeli część przednia. Dolna część stała w skałach, zaś górna była lżej murowana. W tej tylnej części była sypialnia Maryi, tutaj też zwiastował jej Anioł. (…)

Łóżko Maryi stało po prawej stronie, poza plecionym parawanem. Po lewej stronie stały szafeczka i mały stół ze stołkiem; było to miejsce, gdzie święta Dziewica się modliła. Miejsce to było oddzielone od reszty domku kominkiem. Kominek ów składał się z muru o kilku stopniach, z którego środka, nad nieco wywyższonym ogniskiem wychodził dymnik, aż pod dach. Dach ów miał u góry otwór, zaś koniec dymnika tworzyła rura wychodząca na zewnątrz; nad nią znajdował się mały daszek. Widziałam, że później na czubku dymnika wisiały dwa małe dzwonki. (…)

 

W kominie były rozmaite otwory, a w nich małe naczynia, które jeszcze w Loreto widzę. Za kominem była ustawiona belka z drzewa cedrowego, do której była dobudowana jedna ściana komina. Od tej prosto stojącej belki prowadziła belka poprzeczna do środka muru tylnego, a w tę belkę poprzeczną prowadziły inne belki z obu ścian bocznych. Te belki były niebieskawe z żółtymi ozdobami. (…) Nad poziomą belką prowadzącą od dymnika do ściany tylnej, znajdowało się pośrodku okno, pod którym przytwierdzona była lampa. Pod dymnikiem leżała także belka. Dach nie był spiczasty, ani wysoki, lecz tak spłaszczony, że dokoła poza krawędzią można było chodzić. Czubek dachu był zupełnie płaski, tędy wychodziły na dwór dymnik i rura (…).

 

Gdy święta Dziewica wyprowadziła się po śmierci Józefa w pobliże Kafarnaum, pozostawiła święty domek pięknie przystrojony, jak święty modlitewnik. Często też z Kafarnaum tam przychodziła, by odwiedzić miejsce, na którym wcielił się Jezus Chrystus i by się pomodlić. Piotr i Jan, ilekroć przyszli do Palestyny, zawsze wstępowali do domku w Nazarecie i w nim konsekrowali. Tam, gdzie było ognisko, stał ołtarz. Szafeczka, którą używała Maryja do przechowywania Przenajświętszego Sakramentu, stała na ołtarzu. Już często miałam widzenie o przeniesieniu świętego domku do Loreto. Długi czas nie chciałam w to wierzyć, lecz zawsze znowu to widzenie miałam. Widziałam, jak siedmiu Aniołów unosiło domek ponad morzem. Nie miał spodu, lecz lśniło się pod nim od światła. Po obu stronach domku były jakby antaby [uchwyty]. Domek unosili trzej Aniołowie z jednej, trzej z drugiej strony. Jeden unosił z przodu, otoczony wielką jasnością. Przypominam sobie, że tylna część domku z kominkiem, z ołtarzem Apostołów i okienkiem przeniesiona została do Europy, a myśląc o tym, zdaje mi się, jakoby reszta w nieco niebezpiecznej postawie przy tym wisiała, jakby miała się zapaść. Widzę w Loreto także krzyż, który miała w Efezie święta Dziewica (…), a później Apostołowie. Przed tym krzyżem dokonują się liczne cuda. Mur świętego domku w Loreto jest jeszcze zupełnie ten sam co dawniej. Nawet belka, która leżała pod kominem, razem z domkiem została przeniesiona. Cudowny obraz Matki Boskiej stoi na ołtarzu Apostołów.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 17:43
Redakcja

Redakcja strony internetowej

1 komentarz

  • Link do komentarza Dianne sobota, 16 listopad 2019 21:49 napisane przez Dianne

    Its not my first time to go to see this site, i am browsing this web
    page dailly and obtain good facts from here all the time.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions