wtorek, 12 styczeń 2021 15:18

Droga do świętości dla małżonków

Napisał

Dnia 28 października 2001 r. Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi małżonków Marię Corsini i Luigiego Beltrame Quattrocchi. Ta beatyfikacja była zgodna z pragnieniem Papieża, który chciał ukazać małżeństwo jako drogę do świętości, przeznaczoną dla wszystkich chrześcijańskich małżonków.

Maria Luisa Corsini, jedyna córka małżonków Angiola Corsiniego, kapitana, i Giulii Salvi, urodziła się 24 czerwca 1884 r. we Florencji. Kiedy w 1893 r. rodzina przeniosła się do Rzymu, Maria została zapisana do szkoły podstawowej prowadzonej przez siostry św. Józefa z Cluny.

Maria i Luigi

Środowisko kulturalne epoki ukierunkowywało Marię na wykształcenie „odpowiednie” dla dziewcząt, chociaż miała ona raczej zdolności artystyczne i literackie. Maria zajęła się więc studiowaniem rachunkowości, ale jej zainteresowania intelektualne, zamiłowanie do wszystkiego, co piękne i prawdziwe, popchnęły ją do zdobywania szczytów kultury rzadkich dla kobiet w tamtych czasach. Pociągał ją nieustannie świat kultury we wszystkich jej formach, zwłaszcza literatura europejska, której poświęciła się z zacięciem samouka.

Studiowała grę na fortepianie, jak było to w zwyczaju epoki. Płynnie posługiwała się językiem angielskim i francuskim, o czym świadczy jej korespondencja. Już od młodości wyróżniała się mądrością i rozwagą, które stanowiły dobry grunt do rozwoju życia chrześcijańskiego. Luigi Beltrame urodził się w Katanii 12 stycznia 1880 r., w średnio zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Jego rodzice Francesca Vita i Carlo Beltrame pochodzili z regionu Friuli. Siostra matki, Stefania, nie miała dzieci. Poprosiła więc, za zgodą męża, aby mogła zatrzymać przy sobie małego Luigiego, który później został adoptowany i do nazwiska ojca dodał nazwisko wuja – Quattrocchi.

Luigi otrzymał od wuja solidne wychowanie. Nauczył się od niego poczucia obowiązku, odpowiedzialności, dyscypliny, a od ciotki Fanny – głębokiej, ludzkiej i chrześcijańskiej wrażliwości. Luigi w liceum oraz na Wydziale Prawa Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie miał wybitnych nauczycieli. Jego również pociągała literatura: wielcy klasycy włoscy od XIV do XX w., najwybitniejsi przedstawiciele literatury łacińskiej i greckiej, a także rosyjskiej, francuskiej i angielskiej. Był zafascynowany teatrem, muzyką, podróżami.

prof. Giulia Paola Di Nicola

emerytowana profesor socjologii na Uniwersytecie w Teramo i na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie i Puebla w Meksyku. Zajmuje się personalizmem, głównie duchowością mężczyzny i kobiety


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem