wtorek, 06 październik 2020 12:16

Święty Remigiusz. Apostoł Franków

Napisał

Zachodnie Cesarstwo Rzymskie chyliło się ku upadkowi już od III w., jednakże gwoździem do trumny świata antycznego okazały się wzmożone inwazje barbarzyńskie z końca IV i początku V stulecia. Najeźdźcami były głównie ludy germańskie, które na gruzach imperium rzymskiego zachodniej Europy zakładały nowe ośrodki polityczne oparte na ustroju monarchicznym.

Ludy te w różnym czasie dość szybko przyjmowały chrześcijaństwo, przeważnie jednak z rąk heretyckich biskupów ariańskich. Wśród katolickich biskupów potrzebni byli święci i bardzo zdolni ludzie, aby przekonać ich władców do chrztu w Kościele powszechnym. Jednym z takich kapłanów był św. Remigiusz, biskup Reims.

Młody biskup

Remigiusz urodził się ok. 436 r. w dzisiejszej Francji w okolicy miejscowości Laon. Pochodził ze szlachetnej i światłej rodziny. Jego ojcem był prawdopodobnie hrabia Emilius, a matką św. Celinia, pochodząca z galloromańskiej rodziny arystokratycznej. Rodzice wychowywali Remigiusza w duchu pobożności, jednocześnie dbając o jego wykształcenie. Studiował w Reims, które było ówczesną stolicą królów frankońskich. Wykazywał tak duże zdolności, że po ukończeniu nauki, mając zaledwie 22 lata, mimo że nie osiągnął wieku kanonicznego, został wybrany i konsekrowany na metropolitę Reims.

Choć młody i niedoświadczony, dość szybko zyskał uznanie zarówno wiernych, jak i otoczenia króla oraz magnatów, był bowiem człowiekiem bardzo mądrym, skromnym, ale też gorliwym i zdecydowanym. Był szanowanym biskupem, z którego słowem wszyscy się liczyli.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • polski inżynier, nauczyciel akademicki, działacz pro-life, publicysta.

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

  • dr filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek na temat filozofii i historii Kościoła.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem