środa, 02 wrzesień 2020 19:36

Święty Zygbert. Król i mnich

Napisał

Wczesnośredniowieczna Anglia, rozbita wówczas na kilka królestw, była przez wieki areną zmagania się chrześcijaństwa i świętości wyznawców Chrystusa z pogaństwem, którego przedstawiciele siali nienawiść i z zaciętością tępili mieczem każdego, kto przyznawał się do Ewangelii.

Najbardziej bezwzględny był pogański król Penda władający Mercją. Bez opamiętania sięgając po coraz większą władzę, a przede wszystkim walcząc z Kościołem jako jego wielki wróg, dążył do zniszczenia sąsiednich władców, którzy zdecydowali się na przyjęcie chrztu i szerzenie wiary wśród swoich poddanych. To on był głównym sprawcą śmierci królów Edwina i Oswalda z Northumbrii, którzy jako męczennicy zostali wyniesieni na ołtarze. Jednakże nie tylko Northumbria była solą w oku Pendy. Także do królestwa Anglii Wschodniej dotarło wówczas chrześcijaństwo, na co mercjański wódz nie pozostał obojętny.

Pobożny król

Małemu wschodniemu królestwu anglosaskiemu przyniósł Ewangelię król Zygbert, panujący we Wschodniej Anglii w latach 631- -634. Wcześniej państewko to rządzone było silną ręką Redwalda, poganina. Po jego śmierci władzę przejął jego syn Eorpwald, już oficjalnie chrześcijanin, którego do przyjęcia chrztu skłonił św. Edwin. Wydawało się, że również i w tym kraju Chrystus zacznie powoli zdobywać serca i umysły. Opozycja wobec nowej religii była jednak zbyt silna, dlatego parę miesięcy po wstąpieniu na tron Eorpwald został zabity przez niejakiego Rykberta, który nie omieszkał przywłaszczyć sobie zagrabionej bezprawnie korony. Przyrodni brat Eorpwalda, Zygbert, uciekł do Galii, gdzie poznał wiarę chrześcijańską i został ochrzczony. Spędził tam kilka lat i prawdopodobnie już wtedy zapragnął zostać zakonnikiem. Niespodziewana śmierć Rykberta w 631 r. sprawiła jednak, że prawowity spadkobierca tronu powrócił do kraju i objął w nim władzę. Jego państwo nadal oczekiwało na Dobrą Nowinę.

Zygbert natychmiast przystąpił do wytężonej pracy. Założył pierwszą szkołę dla chłopców, w której uczono czytania i pisania oraz podstaw wiary chrześcijańskiej. Sprowadził też do Wschodniej Anglii kilku duchownych, wśród których znaleźli się m.in. późniejsi święci: biskup Feliks z Burgundii, przebywający już od dłuższego czasu w chrześcijańskim Kencie, oraz irlandzki mnich o imieniu Fursey. Zadaniem biskupa była ewangelizacja mieszkańców królestwa, Furseyowi natomiast król oddał stary fort rzymski w Burgh Castle, przeznaczając to miejsce na fundację nowego benedyktyńskiego klasztoru.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem