poniedziałek, 03 sierpień 2020 10:45

Nieznana misja Gabriele Amortha

Napisał

Włoski egzorcysta o. Gabriele Amorth uważał, że modlitwa jest wielką bronią duchową, która może wpływać nawet na bieg wydarzeń politycznych. Był przekonany, że tak właśnie stało się w przypadku jego ojczyzny.

Niedawno w Italii ukazała się książka poczytnego watykanisty Saverio Gaety pt. Sekretne dziedzictwo księdza Amortha (jak Maryja uratowała Włochy). Autor znany jest także w Polsce dzięki przekładom kilku jego książek, takich jak m.in. Drugi Całun (o chuście z Manoppello), Widzący (o objawieniach w Tre Fontane) czy Proroctwo o dwóch papieżach  (o Benedykcie XVI i Franciszku). Bardziej znany pozostaje jednak bohater jego pracy: długoletni oficjalny egzorcysta Watykanu i diecezji rzymskiej – zmarły w 2016 roku Gabriele Amorth.

Partyzant i polityk

Amorth urodził się w 1925 roku w Modenie. Jego ojciec był jednym z założycieli Włoskiej Partii Ludowej – pierwszej partii chrześcijańsko-demokratycznej w Italii oraz bliskim współpracownikiem twórcy włoskiej chadecji ks. Luigiego Sturzo. Sam Gabriele w 1943 roku jako 18-latek wstąpił do katolickiej partyzantki Brigata Italia, gdzie mimo młodego wieku został wkrótce dowódcą batalionu.

Po zakończeniu wojny w 1945 r. odznaczono go Krzyżem Wojennym za odwagę na polu walki. W dekrecie prezydenckim stwierdzono, że „okazał się sprawnym organizatorem, inteligentnym wywiadowcą, odważnym  bojownikiem. Choć był trzykrotnie schwytany, udało mu się, zachowując wielką przebiegłość, odzyskać wolność i choć był zagrożony śmiercią, nieustraszenie kontynuował swą działalność, skutecznie przyczyniając się do zwycięstwa”.

W okresie powojennym zaangażował się w działalność Akcji Katolickiej oraz chadeckiej  młodzieżówki, na czele której stał wówczas późniejszy wielokrotny premier Włoch Giulio Andreotti. W tym czasie Amorth współpracował blisko z osobami, które w przyszłości okażą się wpływowymi politykami, jak np. trzykrotny burmistrz Florencji – Giorgio La Pira, którego proces beatyfikacyjny toczy się obecnie na szczeblu watykańskim. Sprzeciwiał się zwłaszcza rozszerzaniu na Półwyspie Apenińskim wpływów komunistycznych.

Wróżono mu wtedy wielką karierę polityczną. Gdy Andreotti został podsekretarzem stanu w rządzie Alcide de Gasperiego, zaproponował właśnie Amortha na swoje miejsce. Młodzieniec miał już jednak inne plany. Po skończeniu studiów prawniczych wstąpił do Stowarzyszenia Świętego Pawła i w styczniu 1954 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem