wtorek, 31 marzec 2020 11:44

Święta Korona chroni przed epidemią

Napisane przez Marzena Winiarczyk

Podczas dziesiątkujących społeczeństwo epidemii ludzie chętnie zwracają się z modlitwą o wstawiennictwo do świętych. Wśród tych najbardziej znanych, u których przez wieki szukano ratunku w obliczu szerzących się chorób, są św. Sebastian, św. Roch czy św. Rozalia. Kult niektórych świętych „od zarazy” osłabł z czasem i nabrał charakteru lokalnego. Tak jest w przypadku św. Korony, w średniowieczu powszechnie czczonej jako patronki dotkniętych epidemią.

O życiu św. Korony nie wiemy prawie nic. Hagiografie sytuują ją u boku św. Wiktora. Oboje zmarli śmiercią męczeńską, ale nie znamy z całą pewnością ani okoliczności, ani miejsca, ani daty ich zgonu. Włoski badacz Fabio Coden wyróżnił aż osiem grup legend opisujących męczeństwo św. Wiktora i św. Korony. Choć różnią się one szczegółami, zasadniczy tok narracji jest w nich zbieżny. Młodzi chrześcijanie padli ofiarą prześladowań. Prawdopodobnie miało to miejsce za czasów cesarza Marka Aureliusza, ale data ich życia i śmierci bywa przesuwana o ponad 100 lat, do przełomu III i IV w.

Na pierwszy plan wysuwa się Wiktor, legionista, który odmówił złożenia ofiary pogańskim bóstwom Rzymu i nie wyrzekł się wiary w Chrystusa. Został za to poddany torturom, a następnie ścięty. Świadkiem jego męczeństwa była około szesnastoletnia Korona (w legendach należących do tradycji greckiej nazywana Stefanią). Według najpopularniejszej wersji Korona była żoną Wiktora, ale występuje również jako żona innego żołnierza, która nawróciła się poruszona niezłomnością Wiktora. Ponieważ nie chciała się wyrzec Chrystusa, również została skazana na śmierć. Był to mord wyjątkowo okrutny – została przywiązana za ręce do dwóch przygiętych palm, które odginając się, rozerwały ją na pół.

Przypuszczalnie męczeństwo św. Wiktora i św. Korony miało miejsce w Syrii albo Turcji – wskazywany jest Damaszek, rejon Cylicji lub Antiochia (tradycja grecka). Inne źródła (z tradycji etiopskiej) mówią o Aleksandrii w Egipcie. Z kolei źródła łacińskie wymieniają Sycylię lub Marsylię. Jako datę śmierci podaje się 177 r. Inna wersja wskazuje na 303 r. Najczęściej podawaną datą dzienną jest 14 maja. Niektóre legendy wymieniają szczegółowo godzinę dziewiątą. Jako promotor procesu występuje Sebastian, nazywany dux, comes, praefectus lub iudex.

Legenda o męczeństwie św. Wiktora i św. Korony przywędrowała z Bliskiego Wschodu do północnych Włoch, gdzie również przez Cypr i Sycylię przybyły relikwie świętych. W 997 r. cesarz Otto III przywiózł relikwie św. Korony i św. Wiktora do Akwizgranu. W XIV w. cesarz Karol IV sprowadził je do Pragi. 

W VI w. istniał już udokumentowany kult św. Korony i jej męża w północnych i środkowych Włoszech (w Castelfidardo koło Ankony istniał poświęcony im kościół). Stamtąd przeniósł się do Austrii, Bawarii i Czech. W Dolnej Bawarii, Czechach i Dolnej Austrii kult świętych istniał na pewno w XIV w. Szerzony był szczególnie przez  benedyktynów z Niederaltaich (Bawaria). Do dziś odbywają się piesze pielgrzymki do sanktuariów św. Korony w St. Corona am Schöpfl (Dolna Bawaria) i St. Corona am Wechsel (Dolna Austria). We Włoszech kult św. Korony i św. Wiktora związany jest obecnie z poświęconą im bazyliką i sanktuarium w Feltre, gdzie w IX w. miały zostać przywiezione relikwie męczenników, a freski wewnątrz kościoła ukazują historię ich śmierci.

W ikonografii św. Korona przedstawiana jest na dwóch palmach, w koronie, ze złotem lub skrzynią skarbów. Czczona jest jako chroniąca wiernych podczas epidemii i burz, patronka Castelfidardo i Osimo, dobrego lokowania pieniędzy, poszukiwaczy skarbów, grających na loterii, rzeźników, a także wzór wytrwałości w wierze.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem