poniedziałek, 03 luty 2020 20:12

Święty Ryszard i święty Ine

Napisał

Tych dwóch raczej mało znanych świętych wiele łączy. Obaj byli królami, a przynajmniej osobami wysoko urodzonymi i mającymi realny wpływ na politykę  swoich państw. Pochodzili z Sasów, byli wzorowymi mężami, dbali o swój rozwój religijny i duchowy. Gorliwie przekazywali też wiarę swoim dzieciom i następnym pokoleniom.

Obaj pielgrzymowali do miejsc świętych. Obaj zmarli mniej więcej w tym samym czasie i w tym samym miesiącu (dzień po dniu).

Święty Ryszard

Ryszard jest wyjątkowo tajemniczą postacią ze względu na ubogie informacje dotyczące jego życia. Historycy nie mają do końca pewności, czy był księciem anglosaskiego królestwa Wessexu (zachodnich Sasów) czy księciem, a może nawet królem Saksonii niemieckiej. Wiemy, że lud zawsze go bardzo cenił i poważał. Za życia był człowiekiem bardzo świątobliwym, ojcem trójki dzieci, które Kościół wyniósł później na ołtarze.

Jedynym znanym epizodem z jego życia jest rodzinna pielgrzymka do Rzymu i Ziemi Świętej. Podróż prowadziła przez Francję i północne Włochy, ale dla Ryszarda zakończyła się przedwcześnie. Trudy pielgrzymki tak go wyczerpały, że zmarł we włoskiej Lukce w 722 r., nie docierając nawet do Rzymu. Po śmierci został pochowany w tamtejszym kościele San Frediano, natomiast w 1150 r. część jego szczątków przeniesiono do Eichstatt, gdzie – podobnie jak w Lukce – Ryszard odbiera żywy kult aż po dzień dzisiejszy.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions