poniedziałek, 30 grudzień 2019 13:58

Filantrop, pacyfista, a może teolog?

Napisał

Antychryst według papieża Benedykta XVI.

W 2007 r. rekolekcje wielkopostne dla Ojca Świętego Benedykta XVI wygłosił kard. Giacomo Biffi, emerytowany arcybiskup Bolonii. Podczas rekolekcji padły słowa na temat obecnego w świecie Antychrysta.

Już wcześniej, w 2000 r., kard. Biffi powiedział, że Antychryst jest żyjącym, prominentnym filantropem, posiadającym „fascynującą osobowość”, promuje prawa człowieka, idee ekumenizmu, wegetarianizmu i pacyfizmu, a wkrótce dojdzie do wysokich pozycji. W swoich wystąpieniach kard. Biffi stwierdził też, że powinno się zakazać wykonywania w kościołach muzyki Mozarta, ponieważ był on masonem. Pewne tezy, głównie dotyczące Antychrysta, Kardynał powtórzył podczas rekolekcji w Watykanie.

Antychryst zna Biblię i teologię

W swoich naukach rekolekcyjnych kard. Biffi oparł się na twórczości rosyjskiego filozofa, Włodzimierza Sołowjowa, który opisuje metody działania i sposób obecności w świecie Antychrysta. Pokłosiem tych rekolekcji była m.in. uwaga, jaką uczynił kard. Tarsicio Bertone na kongresie wolności religijnej, odbywającym się 19 października 2007 r. Zwrócił on uwagę i ostrzegł, że to właśnie Antychryst poprzez swoje nauki będzie dążył do rozpropagowania idei dobrobytu i racjonalnego planowania, aby przez to odebrać ludziom prawidłowe podejście do religii.

Gdy podczas rekolekcji watykańskich padły słowa kard. Biffiego na temat Antychrysta, wielu komentatorów ironizowało. Ośmieszano sformułowania o Antychryście, nadając mu imiona aktualnych przywódców politycznych, oskarżano go o nielogiczne zaufanie wizjom poetyckim i przepowiedniom, o brak zdrowego rozsądku. Szybko jednak zrozumiano, że Kardynał mówił o rodzaju podstępnego wdarcia się w szeregi Kościoła obcych, a nawet wrogich wobec Chrystusa treści.

Temat ten podjął Benedykt XVI. Już wcześniej, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Józef Ratzinger kwestie te rozwijał, opierając się także na myśli Sołowjowa. Szczególne wrażenie robił na nim ten fragment Krótkiej  powieści o Antychryście Sołowjowa, który łączy Antychrysta z wiedzą teologiczną, a zwłaszcza z przyznaniem mu doktoratu honoris causa za pionierskie dzieło egzegetyczne przez Uniwersytet w Tybindze. Kardynał Ratzinger przez wiele lat był profesorem wykładającym teologię na tej uczelni, a katedra teologii tego uniwersytetu odegrała pionierską rolę w rozwijaniu tzw. biblijnego ruchu odnowy w Kościele w pierwszej połowie XX w.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

3 komentarzy

 • Link do komentarza margreth czwartek, 23 styczeń 2020 22:25 napisane przez margreth

  Nie rozumiem, w czym tutaj mozna przesadzac panie @Pl.Grembowicz
  zawsze denerwuje mnie takie wlasnie postawienie sprawy, w tej niby rzekomej trosce jak nie o przesadna religijnosc, to w przesadzaniu z diabelstwem ,, takze nie ma co przesadzac".
  Zupelnie tak, jakby mozna bylo faktycznie w czymkolwiek w tych sprawach przesadzic i byc za bardzo swietym, nie za goracym i zimym,jak proponuje Pismo swiete tylko wlasnie takim MYDLKIEM pomiedzy, przed czym wlasnie Biblia ostrzega, poniewaz w rzeczywistosci otwiera to furtke na ,, rupta co chceta " i konczy sie ,, hulajdusza piekla nie ma" PRZEZ CO JEST SMIERTELNIE NIEBEZPIECZENE !
  Niestety jest to dowodem nie tylko malej wiary, ale tak jakby zadnej, braku odpowiedzialnosci za swoje zycie nie tyko terazniejsze, ale przedewszystkim wieczne, ktore jest stanowczo dluzsze i swiadczy o wybitnej krotkowzrocznosci duchowej. Zwazywszy, ze juz 80, 100 lat temu, gdy nasz swiat nie byl jeszcze na takim dnie moralnym jak jest dzisiaj a mimo to wiekszosc 75% na naszej planecie takim wlasnie zyciem zafundowala sobie wieczne potepienie w piekle... Takze radze sobie to przemyslec i trzymac sie tego, ,,takze nie ma co przesadzac" ale w ta druga strone.
  https://youtu.be/V93G-buT3rs

  pozdrawiam

  Raportuj
 • Link do komentarza margreth czwartek, 23 styczeń 2020 21:35 napisane przez margreth

  CZYLI STRESCMY W TELEGRAFICZNYM SKROCIE"
  Antychryst jest juz na ziemi w postaci znanego FILANTROPA,
  ktory troska o "Prawa Czlowieka" i "Srodowiska Naturalnego". oraz zaangazowaniem sie na rzecz EKUMENIZMU, maskuje swoj prawdziwy cel : "ZNISZCZENIE CHCRZESCIJANSTWA" i "SMIERC BOGA" ,
  czyli wiadomo juz ze zyje wsrod nas i najorawdopodoniej kto nim jest . ..!?
  ANTYCHRYST
  to FASCYNUJACA OSOBOWOSC, ktory zewnetrznym urokiem i obludna przymilnoscia zwodzi swych wrogow.
  Jest zwolennikiem WEGETARIANIZMU, PACYFIZMU, OCHRONY SRODOWISKA NATURALNEGO I PRAW CZLOWIEKA .
  ks.Kard.Biffi okreslil go rowniez jako EKSPERTA BIBLII, jenakze promujacego raczej MODNE MENTNE WARTOSCI DUCHOWE NIZ SAMO PISMO.
  Popiera on dialog ekumeniczny, pomiedzy Kosciolem Rzymskokatolickim i innymi chrzescijanskimi denomicjami w tym angikanskim i prawoslawnym.
  Wydaje sie to sprawa sluszna, ale w rzeczywistosci Antychryst wykorzystuje to jako probe rozcienczenia i podkopania katolicyzmu az do punktu w ktrym on upadnie.

  Raportuj
 • Link do komentarza PI. Grembowicz środa, 15 styczeń 2020 12:42 napisane przez PI. Grembowicz

  Ok, tylko żeby z tego nie wyszła apoteoza diabła. Papież ma rację. Antychryst nie; ze znajmością tego czy tamtego także nie ma co przesadzać. Amen.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • autor książek, publicysta.

 • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

 • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions