czwartek, 31 październik 2019 16:21

Cud – doświadczenie Boga

Napisał

Czym jest tak naprawdę cud? Na co musimy zwrócić uwagę w prawidłowej interpretacji nadprzyrodzonego działania Boga?

Fałszywy zachwyt pseudoewangelią sukcesu, dobrobytu, zdrowia (co dziś jest nagminne), kult ciała i stabilizacji finansowej bardzo mocno wkradły się w chrześcijańskie serca. W efekcie zbierają dosyć pokaźne żniwo w postaci rezygnowania przez wielu z pokuty, ascezy, umartwienia, a nawet drobnych, zwykłych wyrzeczeń mających ćwiczyć nas duchowo i wzmacniać do walki z pokusami. W tym całym kontekście bardzo wypaczyliśmy prawidłowe rozumienie nadzwyczajnych interwencji Boga.

Spektakularność

Człowiek XXI wieku jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju spektakularne widowiska. Instytucje, firmy, osoby prywatne dwoją się i troją, by w jak najbardziej efektowny sposób przyciągnąć uwagę innych. Coraz wyższy poziom takich działań, sprawia, że prostota, cichość, pokora, zwyczajny dialog z osobą na spotkaniu już nie pociąga. Normalność, zwyczajność, powszechność, a nawet naturalne cechy ludzkie stają się nudne, wręcz należące do zupełnie innej, przeszłej rzeczywistości.

Poszukiwanie mocnych doświadczeń, przeżyć, emocjonujących eventów, staje się dziś normą, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Nie ważne co człowiek prezentuje, do czego namawia i w czyim imieniu – najważniejsze są efekty, prestiż, spektakularność. Dlatego nieuformowany duchowo chętnie da wiarę szamanowi, wróżce, bioenergoterapeucie czy różdżkarzowi, którzy w jakiś widowiskowy sposób uczynią coś na pozór nieziemskiego, paranormalnego. Natomiast niezmienne słowo Boga, zapisane na kartach Pisma Świętego idzie w „odstawkę”. Sami chrześcijanie często uprawiają tzw. churching, wybierając sobie miejsce, czas sprawowanych liturgii, klimat kościoła, kapłana, homilistę według własnego upodobania i stworzonych przez siebie bardzo subiektywnych kryteriów, a nie widzą świętej obecności Boga w świątyni, ognia miłości wylewanego podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, czy też nieskończonego daru miłosierdzia udzielanego w prostym, drewnianym konfesjonale, przy którym spowiada starszy kapłan.

Ks. Mateusz Kicka

teolog, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, autor książki „Proroctwo dzisiaj”

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem