środa, 02 październik 2019 12:40

Mateusz z Agnone. Pokorny pogromca szatana

Takim niezwykłym wyjątkiem jest pewien włoski zakonnik, którego śmiało nazwać można prawdziwym pogromcą szatana i niestrudzonym pomocnikiem wszystkich, walczących z diabłem.

Tragiczny wypadek

Ojciec Mateusz urodził się w Agnone we Włoszech w rodzinie Lollich, którzy mieli trzy córki, ale pragnęli mieć również syna. Długo oczekiwali na męskiego potomka, który w końcu przyszedł na świat w 1563 roku. Rodzice nadali mu imię Prospero. Był dzieckiem skromnym i bardzo zdolnym. Dobrze się uczył i szybko opanował łacinę. Sam robił sobie ołtarzyki w domu, przy których często klękał i się modlił.

Szczęśliwe dzieciństwo skończyło się w wieku jedenastu lat. Wtedy to zdarzył się tragiczny wypadek. Prosper spotkał się z kolegą, który wykradł rodzicom pistolet i pokazał go przyjacielowi. Ten wziął na chwilę broń do ręki, która była dla niego ciekawostką i przez przypadek nacisnął na spust. Pistolet był naładowany, wystrzelił, a kula trafiła w szyję kolegi. Prosper był przerażony. Uciekł najpierw do lasu, potem do domu, gdzie wszystko opowiedział rodzicom. Tymczasem postrzelony chłopiec zmarł w ramionach matki. Zdążył jeszcze powiedzieć, kto był sprawcą.

Ojciec Prospera świadomy odpowiedzialności karnej, a także prawdopodobnej zemsty z rąk rodziny zabitego, ukrył syna pod podłogą, a następnie kazał mu uciekać jak najdalej od domu.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dr filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek na temat filozofii i historii Kościoła.

  • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  •  

    historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions