wtorek, 03 wrzesień 2019 08:11

Kto wytrwa do końca...

Napisał

Pan Jezus wielokrotnie nam powtarzał, że „kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. A jakie to ważne, żeby chrześcijanie wytrwali w wierze, niech świadczy ten fakt, że apostołowie wystawiali się na śmiertelne niebezpieczeństwo, byleby tak umocnić nowo ochrzczonych, żeby się nigdy Panu Jezusowi nie zgubili.

Jak wiadomo, apostołowie Paweł i Barnaba byli pierwszymi w dziejach Kościoła, którzy poszli z Ewangelią do pogan. Tę pierwszą w historii Kościoła podróż misyjną Dzieje Apostolskie opisują w rozdziale 13 i 14. Koncentrują się na wydarzeniach, które miały miejsce w trzech miastach (a właściwie mieścinach) w Azji Mniejszej: Listrze, Ikonium oraz Antiochii Pizydyjskiej. Ich mieszkańcy szczególnie licznie słuchali orędzia o Jezusie Chrystusie, jakie im głosił Paweł.

Zlinczowany apostoł Paweł

Niestety, we wszystkich trzech miastach wspaniale rozwijająca się działalność apostołów została gwałtownie przerwana przez przeciwników Ewangelii. W Listrze apostoła Pawła ukamienowano i wywleczono poza miasto, sądząc, że nie żyje. Na szczęście zajęli się nim uczniowie, ocucili go i odratowali, a on, skoro tylko doszedł do siebie, od razu poszedł głosić Ewangelię do następnego miasta. W Dziejach Apostolskich pisze się o tym w tonie czystej informacji, tak jakby podjęcie trudów misjonarskich niemal natychmiast po tak ciężkim pobiciu było czymś samo przez się zrozumiałym. Jednak w najwyższym stopniu zdumiewa to, że Paweł i Barnaba zdecydowali się wrócić do wspomnianych trzech miast, mimo że w każdym z nich nie tak dawno omal ich nie zabito. Po prostu wiedzieli, że ich posługa jest bardzo potrzebna wyznawcom Chrystusa, których dopiero co tam ochrzcili. Wrócili, mimo że zdrowy rozsądek kazał liczyć się z tym, że mogą ich spotkać następne prześladowania, a może nawet śmierć.

O. prof. dr hab. Jacek Salij OP

 

teolog, tomista i znawca duchowości dominikańskiej, filozof, tłumacz, pisarz i publicysta

Najnowsze od O. prof. dr hab. Jacek Salij OP

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions