wtorek, 03 wrzesień 2019 08:09

Służebnica Boża Rozalia Celakówna

Napisał

Dnia 17 IV 2007 roku zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Dokumenty przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a ta w 2012 roku wydała dekret o ważności postępowania beatyfikacyjnego na szczeblu diecezji.

Rozalia urodziła się 19 września 1901 roku w Jachówce koło Makowa Podhalańskiego, w ubogiej rodzinie Tomasza i Joanny Celaków. Rodzice oprócz najstarszej córki mieli jeszcze siedmioro dzieci, którym nie byli w stanie zapewnić wysokiego standardu życia. Najważniejsza była jednak dla nich wiara i tę wpajali swoim dzieciom każdego dnia. Czytali Pismo Święte, książki religijne. Cała rodzina klękała do modlitwy, często odmawiali różaniec, śpiewali Godzinki i obficie korzystali z sakramentów, przede wszystkim komunii świętej. Taka atmosfera kształtowała Rozalię od wczesnego dzieciństwa.

Mistyczka

Już w wieku sześciu lat Rozalia doświadczyła pierwszych mistycznych spotkań z Panem Jezusem. W swoich wspomnieniach opisuje, że już wówczas zaczęła odczuwać szczególną opiekę Chrystusa, który wzywał ją, aby całkowicie się mu zawierzyła. Często przemawiał do jej duszy, czasami nawet codziennie. Mając siedem lat, rozpoczęła naukę w szkole powszechnej. W 1911 roku przyjęła pierwszą komunię świętą w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bieńkówce. W wieku trzynastu lat obrała sobie św. Teresę od Dzieciątka Jezus za swoją szczególną patronkę duchową, a rok później także św. Józefa. W 1917 roku z rąk kard. Adama Sapiehy przyjęła sakrament bierzmowania w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie. Pod koniec I wojny światowej Rozalia udała się przed figurę Matki Bożej Niepokalanej w parafialnym kościele w Bieńkówce i złożyła tam prywatny ślub czystości.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • orionista, absolwent KUL, doktorant UKSW, przełożony i dyrektor Centrum Księdza Orionego w Kaliszu

  • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions