sobota, 27 lipiec 2019 09:00

Święta Filomena. Światło i wiara

Napisał

Święta Filomena to męczennica z III wieku. Historię jej życia, a konkretnie jej męczeńskiej śmierci, znamy nie z historycznych źródeł, a z wizji, której doświadczyła 3 sierpnia 1833 r. włoska zakonnica Maria Luiza od Jezusa. Wizję tę Kościół po zbadaniu zaaprobował.

Ojciec Filomeny rządził małym królestwem greckim. Z żoną byli poganami. Bardzo pragnęli dziecka, jednak przez długi czas nie mogli się go doczekać. Zwracali się o pomoc w tej sprawie do swoich bogów, składając im ofiary. W rodzinie mieli jednak chrześcijanina, lekarza o imieniu Publiusz. Zachęcił on małżonków do nawrócenia i modlitwy o potomstwo do prawdziwego Boga. Przyjęli wiarę chrześcijańską, a niedługo potem przyszła na świat dziewczynka, której nadano imię Lumena na znak, że poczęła się i urodziła w świetle wiary. Na chrzcie świętym rozszerzono to imię na Filomena, podkreślając, że w tym dniu, otrzymując sakrament, stała się córką światła i wiary.

Okrutna śmierć męczeńska

Rodzice wychowywali swoją córkę w wielkiej pobożności. Filomena rozkochała się w Jezusie i w wieku jedenastu lat postanowiła poświęcić się Mu całkowicie, ofiarując swoje dziewictwo Bogu i zobowiązując się do tego przysięgą. Ofiara ta została szybko wystawiona na próbę. Gdy Filomena miała trzynaście lat, udała się wraz z rodzicami do Rzymu. Ojciec spotkał się z cesarzem Dioklecjanem, aby omówić sprawy pokojowe. Wówczas cesarzowi wpadła w oko młodziutka i piękna królewska córka, którą postanowił poślubić. Rodzice zgodzili się, mimo wszystko dziewczynka kategorycznie odmówiła. To rozsierdziło imperatora, który rozkazał wrzucić ją do lochu, gdzie zakuto jej ręce i nogi w kajdany. Dioklecjan miał nadzieję, że to złamie jej postanowienie. Po trzydziestu siedmiu dniach więzienia zrezygnował jednak z namawiania jej do zmiany zdania i polecił zamęczyć ją na śmierć. Nie było jednak z tym tak łatwo, jak mu się wydawało.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

1 komentarz

  • Link do komentarza Ks. Jarosław Wawak piątek, 02 sierpień 2019 22:25 napisane przez Ks. Jarosław Wawak

    W Gniechowicach koło Wrocławia jest jedyny w Polsce kościół i parafia pw sw. Filomeny. 10 sierpnia Metropolita Wrocławski ogłosi SANKTUARIUM ŚW. FILOMENY w Gniechowicach. Będzie także Dolnośląskie Święto Rodzin, spektakl o św. Filomenie pt Wierna i niezłomna, nabożeństwo z możliwością uczczenia relikwii, koncert Joszko Brody . Natomiast w niedzielę -11 sierpnia- odbędzie się Bieg św. Filomeny. Szczegóły na http://www.filomena.gniechowice.info lub Fb: Parafia pw sw Filomeny

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions