wtorek, 02 lipiec 2019 08:56

Święty Edgar Spokojny

Ukoronowaniem rządów Edgara była konsekracja królewska, czyli namaszczenie świętymi olejami, którą otrzymał w Bath z rąk abpa Dunstana w 973 r. Konsekracja podkreśliła religijny charakter władzy monarszej i stała się wzorem dla wszystkich późniejszych ceremonii sakry królewskiej, zachowywanym aż po dzień dzisiejszy

Dzisiejsza Anglia przez wiele stuleci była podzielona na kilka odrębnych królestw. Ponadto już od końca VIII wieku trwały nieustanne najazdy wikingów na anglosaską Brytanię. Jedną z ofiar barbarzyńskich Duńczyków został święty król Edmund. Dzięki takim władcom jak Alfred czy Atelstan w pierwszej połowie X wieku zakończył się ten długi okres zagrożenia zewnętrznego, a także proces względnej unifikacji terytorialnej i politycznej powstającego państwa angielskiego.

Pierwszy król zjednoczonej Anglii

W 943 roku Edmundowi Wspaniałemu i Elfgifie, pobożnej parze królewskiej, urodził  się syn, któremu rodzice nadali imię Edgar. Chłopiec szybko został sierotą. Matka zmarła rok po urodzeniu syna, natomiast ojciec został zamordowany trzy lata później. Chłopca wzięli pod opiekę Atelstan i jego żona Elfwynne, ludzie religijni i gorący propagatorzy reformy monastycznej. Na wychowanie księcia Edgara miał też ogromny wpływ biskup Etelwold, który na życzenie przybranych rodziców zajął się jego kształceniem.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions