poniedziałek, 03 czerwiec 2019 07:30

Świętość jako powołanie chrześcijanina

Najnowsza adhortacja papieża Franciszka „Gaudete et exsultate” już od pierwszych stron skłania do spojrzenia na świętość jako powołanie człowieka, a realizowane w codzienności, tj. w życiu małżeńskim i rodzinnym, w pracy, w parafii oraz w przestrzeni społecznej.

Ojciec Święty rozpoczyna od stwierdzenia, że jego celem jest przedstawienie po raz kolejny powołania do świętości, ponieważ sam Pan wybrał każdego z nas abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem (Ef 1, 4). W punkcie wyjścia warto zadać sobie pytanie o istotę świętości. Bardzo często jest ona niesłusznie sprowadzana jedynie do pewnej postawy moralnej.

Istota świętości

Z teologicznego punku widzenia świętość to w pierwszej kolejności sposób bytowania samego Boga, Jego Istota. Duch Święty, który przenika Ojca i Syna, łączy Ich jako osobowa Świętość w komunię świętości, a w niej Ojciec staje się jednym z Synem. W dalszej kolejności, świętość to komunia człowieka z Bogiem, realizująca się przez Ducha Świętego w Mistycznym Ciele Chrystusa (Kościele). Duch uświęca człowieka, czyni go – jak naucza św. Paweł – „nowym człowiekiem” na wzór Jezusa Chrystusa. Sam Kościół  to wspólnota świętych, czyli tych, którzy oddali się Duchowi Chrystusa i mają udział w „rzeczach świętych” (sakramentach i słowie Pańskim).

Święty to ten, kto żyje duchowością świętości, kierując się „logiką daru”. To, co w Duchu otrzymał od Ojca i Syna, w tymże Duchu pomnaża i rozwija tak, aby służyło Kościołowi i społeczności. Świętość zatem to łaska, dar od Boga. To udział w Istocie Stwórcy, a także realna pomoc okazywana człowiekowi przez Boga. Z tak rozumianego daru świętości rodzi się jako wolna i rozumna odpowiedź osoby ludzkiej – cnotliwe życie rozumiane jako pewne „zadanie”. Realizacja owego „zadania” uwidacznia się w codziennym życiu człowieka, w jego wyborach moralnych, w sposobie działania i bycia. Istotą tego „zadania” jest nie tyle osiągnięcie moralnej doskonałości, ile jak najpełniejsze zjednoczenie się z Bogiem Ojcem w Chrystusie Jezusie mocą Ducha Świętego.

Dr Michał Kosche

teolog dogmatyk, personalista

Najnowsze od Dr Michał Kosche

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions