poniedziałek, 03 czerwiec 2019 07:28

Święty Wistan

Napisał

Średniowieczna Anglia słynie z wielu świętych, głównie królów i książąt. Nazywamy ich męczennikami, choć w rzeczywistości niekoniecznie zginęli za Chrystusa, ale w większości przypadków za prawdę i sprawiedliwość. Do tego grona należy św. Wistan, król Mercji.

Przyszły męczennik urodził się w IX wieku w Mercji (prawdopodobnie w Worcester lub nieopodal tej miejscowości), która była wówczas największym wczesno angielskim królestwem. W szczytowym okresie jej terytorium rozciągało się od rzeki Humber na północy do Tamizy na południu oraz od celtyckich regionów Walii na zachodzie do królestwa wschodnich Anglów na wschodzie.

Wistan był synem Wigmunda i Elfledy, córki Ceolwulfa I, króla Mercji oraz wnukiem panującego w latach 827-840 Wiglafa. Chłopiec od dzieciństwa był bardzo pobożny i już we wczesnym wieku postanowił poświęcić swoje życie Bogu. Gdy król Wiglaf zmarł, nie żył już też jego syn Wigmund, dlatego tron przypadł od razu bardzo młodemu jeszcze Wistanowi. Ten jednak nie pragnął korony, ale życia w odosobnieniu klasztoru.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions