piątek, 29 marzec 2019 08:47

Błogosławiona Hildegarda. Królewska patronka chorych

Trzecia żona Karola Wielkiego, Hildegarda, nie należy do najbardziej popularnych postaci historycznych czy hagiograficznych. Żyła krótko, jakby w cieniu ogromnej sławy swojego męża i nie wsławiła się jakimiś nadzwyczajnymi osiągnięciami.

Niemniej jednak, choć jest trochę zapomniana, Kościół katolicki pamięta o jej zasługach, czcząc ją od wieków jako błogosławioną.

Matka królów

Pierwszą żoną Karola, później zwanego Wielkim, była Himiltruda. Z tego związku narodził się pierworodny syn, Pepin Garbaty. Gdy w 768 roku Karol został królem, władzą we frankijskim królestwie musiał podzielić się – zgodnie z obowiązującym zwyczajem, według którego państwo było dziedziczną własnością rodu panującego – z bratem Karlomanem. W tym też roku oddalił Himiltrudę, a za żonę pojął Gerpergę – córkę króla Longobardów Dezyderiusza i jego małżonki Ansy. Związek ten miał na celu stworzenie sojuszu dwóch do tej pory wrogich królestw. Małżeństwo zostało anulowane w 771 rokuna skutek wybuchu konfliktu  Dezyderiusza z papiestwem. Wówczas, po trzech latach współpanowania zmarł Karloman i Karol objął amodzielne rządy. Dzięki swej determinacji stał się jedynym władcą w królestwie swego ojca.

Po dwóch nieudanych związkach ożenił się po raz trzeci z młodziutką, wówczas około trzynastoletnią, Hildegardą. Urodziła się ok. 758 roku w arystokratycznej szwabskiej rodzinie, jako córka hrabiego Gerolda i Emmy. Gerold brał udział w integracji Bawarii jako części frankijskiego państwa. Po detronizacji bawarskiego księcia Tassilo, w 788 roku, został prefektem Bawarii. W 784 roku wraz z żoną przekazał pokaźną darowiznę klasztorowi Lorsch. Oboje byli bardzo religijnymi ludźmi i w takim duchu wychowywali swoją córkę.

Mimo niezwykle młodego wieku małżeństwo Karola i Hildegardy było bardzo udane i płodne. Królowa w ciągu zaledwie dziesięciu lat małżeństwa powiła aż dziewięcioro dzieci. Były nimi córki: Adelajda (zmarła w niemowlęctwie), Rotruda (w wieku sześciu lat została zaręczona z Konstantynem VI, cesarzem bizantyjskim, którego matka Irena rządziła jako regentka; zaręczyny zerwano w 788 roku, a Rotruda w późniejszym okresie życia została zakonnicą i wstąpiła do klasztoru w Chelles), Berta, Gizela i Hildegarda (zmarła w dzieciństwie). Natomiast synowie to: Karol Młodszy (od 800 roku król Franków administrujący Neustrią), Pepin Longobardzki (król Italii) i dwaj bliźniacy, Lotar (zmarł w dzieciństwie) i Ludwik (778-840), później zwany Pobożnym jako król Akwitanii, a następnie cesarz ogromnego państwa frankijskiego.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

  • profesor psychologii, autorka książki „Seeing Myself. The New Science of Out-of-Body Experiences”, Londyn 2017 („Widząc siebie. Doświadczenia pozacielesne jako nowa dziedzina nauki”)

  • mgr inż. (elektronika, łączność na WAT), porucznik Marynarki Wojennej; obecnie kapłan diecezji radomskiej, teolog duchowości

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions