środa, 09 styczeń 2019 07:30

Świątobliwy Ludwik XVI

Napisał

Święci, błogosławieni to osoby, które Kościół przedkłada nam jako wzory do naśladowania, wzory doskonałości chrześcijańskiej. Wiemy jednak, że poza tymi oficjalnie wyniesionymi na ołtarze żyło wielu ludzi, którzy również mogą być dla nas przykładem. Szczególnie jeśli chodzi o osoby, co do których czynione są starania o beatyfikację. Jedną z takich postaci jest tragicznie zmarły król Francji Ludwik XVI.

Monarcha raczej źle oceniany przez historyków. Niemniej ks. Michał Poradowski napisał o nim, że był nie tylko człowiekiem wyjątkowo dobrym i wzorowym katolikiem, ale po prostu był człowiekiem świętym. Dlatego warto przypomnieć kilka najważniejszych faktów z jego życia.

Dzieciństwo i młodość

Ludwik urodził się w 1754 roku w Wersalu. Jego ojcem był najstarszy syn króla Francji Ludwika XV, książę Ludwik Ferdynand, a matką Maria Józefa Saska, córka króla Polski Augusta III. Rodzice Ludwika byli ludźmi poważnymi, bardzo religijnymi. Swoje dzieci, a mieli ich ośmioro, wychowywali po katolicku, ucząc ich zasad moralności chrześcijańskiej. Wychowawcami przyszłego władcy byli wyłącznie katoliccy konserwatyści, przeciwnicy masonerii oraz oświeconych filozofów pokroju Woltera, Diderota czy Rousseau.

Po przedwczesnej śmierci wszystkich sukcesorów korony to Ludwik miał przejąć tron po swym dziadku. Dlatego też wychowawcy nie tylko troszczyli się o wyrobienie w nim szacunku dla Kościoła i religii, ale też uczyli go, jak mają wyglądać sprawiedliwe rządy dobrego monarchy, którego najważniejszym celem winno być zapewnienie szczęścia wszystkim poddanym.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
    i Fitoterapeutów

  • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions