poniedziałek, 19 listopad 2018 22:26

Służebnica Boża Izabela Katolicka

Napisał

Izabela Katolicka, królowa Hiszpanii z przełomu XV i XVI w., to wyjątkowo ciekawa, ale i kontrowersyjna postać. Urodziła się w 1451 r. jako pierworodna córka króla Kastylii Jana II i jego drugiej małżonki.

W czasach chaosu spowodowanych nieudolnymi rządami jej przyrodniego brata Henryka wyszła za mąż za królewicza Ferdynanda Aragońskiego i ogłosiła się królową Kastylii. Gdy jej mąż został królem Aragonii, oboje małżonkowie przystąpili wspólnie do wielkich dzieł.

Koniec chrześcijańskiej rekonkwisty

Jednym z nich było ostateczne odzyskanie całego Półwyspu Iberyjskiego dla chrześcijaństwa. Na południu istniało jeszcze muzułmańskie państewko Granady. Maurowie raz po raz zaczepiali chrześcijan, dlatego para królewska postanowiła rozpocząć wojnę, która zakończyła się po dziesięciu latach zdobyciem ostatniej twierdzy nasrydzkiej – Alhambry. Z racji tego wielkiego zwycięstwa i całkowitego sukcesu armii chrześcijańskiej ówczesny papież Aleksander VI nadał Izabeli i Ferdynandowi tytuł królów katolickich.

Odkrycie Ameryki

Kolejne wielkie sukcesy para królewska odniosła w związku z ekspansją atlantycką, a przede wszystkim z podbojem Ameryki. Prawdziwym przełomem było pojawienie się na dworze królewskim genueńskiego żeglarza Krzysztofa Kolumba. Królowie katoliccy zgodzili się wspomóc finansowo wyprawę i 3 sierpnia 1492 r. z portu Palos wyruszyła hiszpańska flotylla złożona z trzech statków i dziewięćdziesięcioosobowej załogi. Po dwumiesięcznej podróży okręty przybiły do jednej z wysepek archipelagu Bahama (San Salvador). Tym samym Kolumb stanął u wrót Nowego Świata.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Najnowsze od Jerzy Adam Świdziński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions