wtorek, 02 październik 2018 20:32

Są dwa miasta

Napisał

Podczas sympozjum, jakie pod hasłem „Łaska i miłosierdzie” odbyło się w Fatimie z końcem czerwca bieżącego roku, miał miejsce wykład o roli Fatimy w dniach ostatecznych. Ojciec Stepán Filip, czeski dominikanin, zaproponował niezwykłą interpretację orędzia fatimskiego.

Spoglądamy na duchowy świat. Widzimy w nim dwa wielkie miasta. Nazwa pierwszego: Misterium Pietatis. Napis nad jego bramą głosi, że tu mieszka tajemnica pobożności. Spoglądamy w historię ludzkości i widzimy: niewielka osada. Bywa, że nie zamieszkiwało jej nawet dziesięciu sprawiedliwych. To ojczyzna świętych, ale jest ich niewielu. Nazwa drugiego miasta: „Misterium Iniquitatis”. Zamieszkuje go tajemnica nieprawości. To miasto zgromadziło w sobie wszelkie zło. To miasto szatana, w którym mieszka i ma się dobrze grzech człowieka. Rozrasta się w ludziach i całych społecznościach, aż po opętanie „Misterium” to według jednego ze znaczeń „bliskie spotkanie”, „przeżycie jedności”. Ten, kto wchodzi do jednego z tych miast, spotyka Boga lub szatana, więcej – „misterium” wskazuje na to, że to spotkanie oznacza „bycie dotkniętym”.

Toczy się walka

Świat ducha: w nim od upadku pierwszego człowieka (który dał Lucyferowi pierwszy skrawek ziemi, a ten skwapliwie wmurował weń kamień węgielny swej stolicy) przed ludźmi ścieli się kraina wyboru. Są dwa miasta, w których mogą zamieszkać. W bliskości Boga i Jego łaski lub w bliskości szatana i jego darów. Szatan nie próżnuje, nigdy nie śpi. Wraz z rzeszami oddanych sług wznosi swą diabelską metropolię. Jest skuteczny, celowy. Miasto to opanowałoby cały świat, rozrosło po całej ziemi, zwyciężyło i zniszczyłoby wszystko, a zbawczy plan Boga nie zostałby zrealizowany, a nawet obrócony w klęskę, gdyby w historię nie weszło wcześniej „misterium pietatis” i nie zaistniało drugie miasto: Civitas Dei, Miasto Boga. Doprowadza ono Lucyfera do szału, bo choć niewielkie, pozostaje niezdobyte. I będzie ono źródłem jego klęski.

dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

  • profesor nauk teologicznych, egzaminator prosynodalny, rekolekcjonista

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions