poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:18

Błogosławiony Karol z Blois - patron więźniów

Napisał

O bł. Karolu z Blois nie mamy wielu wiadomości. Mówiono, iż pod względem świętości przypominał arcychrześcijańskiego króla św. Ludwika IX.

Karol z Blois urodził się w 1319 r. jako syn Gwidona I, hrabiego Blois, i Małgorzaty de Valois, córki hrabiego de Valois, Karola I. Od dzieciństwa był bardzo religijny, a w wieku dojrzałym stał się wręcz przykładem pobożności.

Świecki franciszkanin

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają 1221 r. Wówczas to św. Franciszek z Asyżu, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im nową formę życia ideałami Ewangelii. Nazwał ich Braćmi i Siostrami od Pokuty. W średniowieczu taka forma pobożności była bardzo popularna, szczególnie wśród wysoko urodzonych, religijnych ludzi. Nic dziwnego, że za młodu Karol wstąpił do III zakonu franciszkańskiego. Fundamentem życia franciszkanów świeckich jest zachowywanie Ewangelii poprzez naśladowanie św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem oraz centrum życia. Karol szedł tą drogą. Do doskonałości dążył poprzez nawrócenie i przemianę wewnętrzną, walkę z pokusami, oczyszczanie serca ze złych skłonności, żarliwą modlitwę, niesienie ludziom nadziei, okazywanie miłosierdzia biednym i potrzebującym. Dla siebie był bardzo surowy. Często umartwiał własne ciało, np. wkładał kamienie do butów, nosił sznury z węzłami pod ubraniem. Podobno codziennie wieczorem się spowiadał, aby mieć pewność, że udaje się na spoczynek bez grzechu.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions