wtorek, 31 lipiec 2018 13:45

Ksiądz Bosko zamiast Fatimy

Napisał

W Cova da Iria, gdzie sto lat temu Dzieci Fatimskie spotykały się z Matką Najświętszą, usłyszałem dziwne słowa, które padły z ust teologa od trzydziestu lat badającego tamtejsze wizje: Gdyby Kościół podjął charyzmat św. Jana Bosko, nie byłoby objawień w Fatimie. Byłyby niepotrzebne.

Do czego nawiązywał? Z dalszego wywodu wynikało, że w świecie istnieją liczne niewykorzystane łaski, rozmaite dary Boże czy charyzmaty, których „nieczynność” zmusza Boga do zastępowania ich inną łaską udzieloną komu innemu, gdzie indziej i w odmienny sposób. Ta prawda dotyczy nie tylko poszczególnych ludzi, którzy nie podjęli zadań powierzonych im przez Opatrzność, ale także całych społeczeństw czy narodów. Z kolei podjęcie zadań zleconych przez niebo (łaski, które otrzymujemy w historii wskazują na konkretne misje, które mamy wypełnić) oznaczałoby wejście świata w najlepszy czas: czas kiedy nie ma objawień. Bo te ostatnie pojawiają się wówczas, kiedy ludzie porzucają otrzymane od Boga mapy, kompasy, przewodniki i niezbędne wyposażenie, kiedy gubią drogę i zmierzają w stronę krainy śmierci. Wtedy Matka Najświętsza przychodzi z nieba, zastępuje nam drogę i tłumaczy: Musicie zawrócić, inaczej wejdziecie w sferę nieszczęść.

Wizje zbieżne z objawieniami

Nie byłoby Fatimy, gdyby Kościół podjął wcześniej otrzymane od Boga łaski? Tak, to oczywiste. Skoro jednak ich nie podjął i światu grozi zagłada, Bóg decyduje się na bezpośrednią interwencję w osobie Maryi. Wśród tych niepodjętych darów Bożych jest charyzmat św. Jana Bosko (†1888). Dar, który otrzymał od Boga był potężny i został podjęty przez niego w pełni: ten człowiek przyjął wszystkie łaski, które dawało mu niebo i użył je zgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego jest świętym. Jego dary z nieba nie były dla niego samego, ale – jak jest z każdą łaską – dla całej wspólnoty Kościoła. Charyzmat kapłana z Turynu nie został jednak do końca podjęty. W konsekwencji potrzebna była Fatima.

dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions