wtorek, 05 czerwiec 2018 12:07

Tajemniczy wizerunek Zwiastowania

Napisał

Czy Zwiastowanie miało miejsce w Nazarecie, w domu Maryi? Może jednak wcale nie w domu… Najstarsza tradycja Kościoła wskazuje inne miejsce: przy studni. W Nazarecie do dziś istnieje źródło pod nazwą „Studnia Maryi”.

Jest III wiek nowej ery świata, w której czas liczy się od narodzin Jezusa, Syna Bożego i naszego Zbawiciela. Starożytne miasto Dura-Europos, leżące w południowowschodniej Syrii nad Eufratem, wciąż jeszcze stanowi kluczowy element rzymskiego systemu obronnego. Miasto, które w tamtym momencie liczyło już ok. 500 lat, staje się w czasach krwawych prześladowań miejscem schronienia dla wielu chrześcijan.

Ukryta świątynia

Tu, z dala od stolicy imperium, lokalne władze mają poważniejsze problemy niż walkę z własnymi obywatelami. Co nie znaczy, że jest tu w pełni bezpiecznie. Edykt kończący epokę męczenników zostanie ogłoszony dopiero za pół wieku, w roku 313. Do tego czasu wyznawcy Chrystusa ukrywają się, a na modlitwę gromadzą się w zwykłych domach, takich jak jedna z rzymskich willi w Dura-Europos, należąca do rodziny z wyższej klasy społecznej. „Dom kościelny” (inni mówią o „domu chrześcijan”) jest z zewnątrz jak wszystkie: wiadomo, że chrześcijaństwo jest surowo zakazane. Anonimowości sprzyja położenie: z jednej strony ściana domu jest murem miasta. Sprawuje się tu liturgię, naucza wiary, udziela chrztu… Dom jest zwykły tylko z zewnątrz. Przekroczywszy jego próg, wchodzimy w inny świat. Pomieszczenia straciły funkcję mieszkalną, w centrum napotykamy na duże baptysterium znajdujące się w dawnym atrium. To właśnie tu chrześcijanie namalowali na ścianach liczne sceny biblijne i symbole przedstawiające najważniejsze prawdy ich wiary. W tym napisanym freskami Credo, jakie towarzyszy przyjmującym chrzest, jest obecna Maryja. Prawda o tym, że Jezus „za sprawą Ducha Świętego począł się z Maryi Panny” została przedstawiona za pomocą obrazu. To najstarsze znane nam przedstawienie sceny Zwiastowania. Ocalałe cudem…

dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions