wtorek, 05 czerwiec 2018 12:03

Święty Władysław. Chrześcijański rycerz i król

Napisał

Władysław znany był z surowości zasad moralnych, których nie tylko sam przestrzegał, ale wymagał tego od bliskich i swoich poddanych. Król był bowiem człowiekiem głębokiej wiary, kochającym Kościół oraz dbającym o Jego dobro.

Młode królestwo węgierskie po śmierci (1038 r.) jego pierwszego koronowanego władcy, św. Stefana I, popadło w długotrwały i poważny kryzys państwowy. Działający na szkodę państwa król Piotr Orseolo musiał uciekać z kraju, ale i jego następca Samuel Aba nie okazał się lepszy. Zamiast pogłębiać chrześcijańskie reformy, zaczął je niszczyć m.in. przez likwidację własności prywatnej i wprowadzanie gospodarki skoncentrowanej na wielkiej współwłasności. Taka polityka pogłębiła kryzys oraz wznieciła kolejne bunty, które zakończyły rządy tego władcy. W kolejnych latach ścierały się idee chrześcijańskie i pogańskie. Tymczasem na dworze w Krakowie dorastali i wychowywali się dwaj węgierscy książęta, Geza i Władysław, synowie Béli I. Kronikarz Gall Anonim zapisał, że Władysław pod względem obyczajów i sposobu życia stał się niejako Polakiem. Niemniej to Węgry były jego ojczyzną i w końcu węgierski tron przypadł najpierw jego starszemu bratu, a po jego śmierci właśnie Władysławowi. Dzięki swojemu kunsztowi wodzowskiemu i mądrości doprowadził on do zahamowania rozkładu państwa węgierskiego i odbudowy jego świetności.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  •  

    krajowy duszpasterz powołań, specjalista profilaktyki i terapii uzależnień, publicysta

  • Misjonarz, pracował w Kongo w Afryce przez 27 lat, gdzie pełnił m.in. posługę egzorcysty. Aktualnie służy modlitwą o uzdrowienie

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions