wtorek, 05 czerwiec 2018 12:00

Terapia chorób duchowych

Napisała

W momencie stworzenia człowiek był bezgrzeszny i pozostawał w harmonii z Bogiem. Ten stan nazywany jest zdrowiem, zarówno cielesnym, jak i duchowym. Tym, co powoduje chorobę duszy, jest grzech.

Myślenie o ciele i duszy jako o jedności jest głęboko chrześcijańskie, ponieważ jest Chrystusowe. Pamięć o tym bywa jednak różna wśród chrześcijan. W Kościele zachodnim, pod wpływem ateistycznej myśli oświecenia, nauczyliśmy się oddzielać te zagadnienia. Słowo „choroba” rzadko pada na Zachodzie w kontekście grzechu. Mówimy tylko o fizyczności. Podobnie słowa „terapia” czy „leczenie” dotyczą najczęściej ciała. Prawosławny autor Jean-Claude Larchet podkreśla, że zostaliśmy przez tę racjonalizację odcięci od własnej tradycji („Terapia chorób duchowych”, Hajnówka 2016). Larchet każde swoje twierdzenie opatruje przypisem. Co więcej, twierdzenia te oparte zostały na tym dziedzictwie, które jest wspólne dla Wschodu i Zachodu. Święci, których myśli są cytowane, czczeni są także w Kościele katolickim.

Maria Patynowska

historyk sztuki, publicysta,
interesuje się stykiem
obszarów teologii, historii
i kultury

1 komentarz

  • Link do komentarza Magdalena środa, 06 czerwiec 2018 15:01 napisane przez Magdalena

    "Co więcej, twierdzenia te oparte zostały na tym dziedzictwie, które jest wspólne dla Wschodu i Zachodu. Święci, których myśli są cytowane, czczeni są także w Kościele katolickim."
    Niestety, Święci ci w KK czczeni są tylko na papierze, a o Ich teologii nie chce się pamiętać, bo KK przecież musi iść z soborowym Duchem Czasu. W praktyce, katolickie kaznodziejstwo i kierownictwo duchowe opiera się na współczesnej psychologii i czerpie garściami z herezji Protestantyzmu.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions