poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:19

Święty Eryk IX Jedvardsson. Król misjonarz

Napisał

Norwedzy mają św. Olafa, Duńczycy dwóch Kanutów. Również Szwedzi doczekali się świętego króla. Był nim Eryk IX, który panował na początku drugiej połowy XII wieku.

W Szwecji nauka Chrystusa napotkała na znacznie silniejszy opór niż u jej zachodnich oraz południowych sąsiadów. Wstępne misje wyruszyły tam już w pierwszej połowie IX w. z terenów Cesarstwa Niemieckiego. Ich prekursorem był mnich Ansgar z klasztoru w Corbey w Pikardii. Wysłał go cesarz Ludwik I Pobożny.

Początki chrystianizacji Szwecji

Ansgar zbudował pierwszy kościół na ziemi szwedzkiej w portowym mieście Birka, gdzie też nauczał Ewangelii. Dwa lata później opuścił Szwecję. Reakcja pogańska od razu nabrała na sile, dlatego trudno było myśleć o posyłaniu tam nowych misjonarzy. Ewentualna wyprawa byłaby ryzykowna i mogłaby zakończyć się śmiercią. Mimo wszystko znalazło się kilku śmiałków, aby udać się do Szwecji. Ich poświęcenie nie przyniosło jednak żadnych rezultatów. Jednych pozbawiono życia, innych wypędzono. Większymi sukcesami mogli poszczycić się misjonarze angielscy. Działali oni od początku XI w., głównie w regionie Västergötland. Udało im się ochrzcić króla Olafa Skötkonunga i wybudować kilka kościołów, choć i oni nie potrafili uporać się z poganami. Następnie w Szwecji pojawili się mnisi z niemalże całkowicie już chrześcijańskich krajów ościennych, jak Norwegia i Dania, a także z arcykatolickiej Francji. Niemniej decydującą rolę w chrystianizacji tego kraju odegrała ponownie misja niemiecka. Z centrum w arcybiskupstwie hambursko- -bremeńskim przejęła ona inicjatywę i przy wsparciu kolejnych królów szwedzkich z mozołem głosiła Słowo Boże oraz przemieniała dzikich wikingów w cywilizowanych Europejczyków.

Chociaż głównie dzięki chrześcijaństwu Szwedzi zaczęli poznawać kulturę świata zachodniego, a także organizować spójne i zjednoczone państwo, to jednak pogaństwo trzymało się tu wyjątkowo mocno. Zwolennicy wiary przodków niejednokrotnie stawiali gwałtowny opór. W XII w. sytuacja jednak się ustabilizowała. Około 1120 r. było już w Szwecji 6 biskupstw.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem