poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:16

Z Nią jesteśmy wolni od szatana

William de Brailes pozostałby postacią zupełnie nieznaną, gdyby nie to, że był genialnym iluminatorem. Ozdabia manuskrypty, jest mistrzem warsztatu, przede wszystkim jednak ma nieskrępowaną wyobraźnię, niecofającą się przed wyruszeniem ścieżkami innymi niż wszystkie dotąd znane.

Na przykład: dlaczego jedyna obowiązująca interpretacja proroctwa o „zmiażdżeniu głowy” mówi o uderzeniu stopą? Dlaczego nie zmiażdżyć szatanowi głowy ciosem pięści? Jednak zapowiedź o zwycięstwie Niewiasty nad szatanem odwołuje się do walki z wężem, a sunącego po ziemi gada zabija się uderzeniem stopy… Wielką tajemnicą pozostaje, dlaczego Bóg do końca pozwala działać szatanowi i dlaczego, nim nastąpi ostateczna walka, w której diabeł zostanie strącony do piekła, to właśnie Maryja jest Tą, która „zawsze zwycięża”. Święci zapewniają: każda bitwa, w której Ona bierze udział, zawsze kończy się klęską szatana.

Do takiej potyczki odwołuje się w jednym ze swych iluminowanych inicjałów William de Brailes. Powiększona i zdobiona rysunkiem litera „L” rzeczywiście doskonale pełni swoją funkcję: przynosi czytelnikom „Horologion de Brayles” oświecenie. Związana z nim ilustracja okazuje się niezwykle inspirująca aż po nasze czasy…

dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions