wtorek, 27 luty 2018 16:57

Święta Matylda. Miłosierna królowa

Napisał

Matylda dwa razy dziennie rozdawała biednym zapasy z królewskiego spichlerza. Sama nic nie jadła, dopóki cała przeznaczona na dany dzień żywność nie trafiła do potrzebujących. Co sobotę kąpała bezdomnych i pielgrzymów. Ponadto podróżowała po królestwie, dbając o to, aby każdy klasztor był wyposażony we wszelkie niezbędne rzeczy.

Matylda urodziła się w Engern w Westfalii ok. 895 r. jako córka saskiego hrabiego Teodoryka oraz Reinhildy, arystokratki z duńsko- -frankijskiego rodu królewskiego. Gdy miała ok. 10–12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru benedyktynek w Herford, gdzie przeoryszą była jej babcia, również Matylda. Tam dziewczynka pogłębiała swoją wiarę, dużo się modliła, ale również uczyła się czytania oraz robót ręcznych. W klasztorze pozostała do 14. roku życia, kiedy to wyszła za mąż za księcia Henryka.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 41 pozycji


Powered by JS Network Solutions