środa, 31 styczeń 2018 09:13

Odnalezienie relikwii Bł. Jakuba Strzemię

Napisała

Błogosławiony Jakub Strzemię (Strepa) to biskup mocno związany z historią Rzeczypospolitej i z Krakowem. Na dzieje Europy wpływał m.in. jako spowiednik św. Jadwigi. Także po swojej śmierci brał czynny udział w ważnych dla Polski wydarzeniach.

Rafał Antoszczuk OFMConv, promotor kultu bł. Jakuba, stwierdza: Objawiał się podczas wojen króla Zygmunta I Starego, zapewniając Polsce zwycięstwo. Objawił się także husarii króla Jana III Sobieskiego podczas odsieczy wiedeńskiej, dlatego husarzy nosili medalik z jego wizerunkiem pod swoimi zbrojami.

Poprzez swe objawienia w trakcie ludzkich sporów zyskał miano Anioła i Zwiastuna pokoju. Błogosławiony Jakub wiele podróżował. Ale chyba najbardziej na sercu leżały mu tereny dzisiejszej Ukrainy, gdzie organizował życie Kościoła katolickiego. Także w ostatnich dniach okazał tam swą nadzwyczajną ingerencję.

Dwa sarkofagi

Ksiądz Jacek Waligóra brał udział w odnalezieniu na Ukrainie zagubionych od czasów II wojny światowej relikwii bł. Jakuba. Zapytany o okoliczności tego wydarzenia, podkreśla: To wcale nie było tak, że myśmy go szukali, to on sam się odnalazł! Odnalazł się, bo wie, że Ukrainie potrzebne jest sanktuarium Jego relikwii.

Ksiądz Waligóra to kapłan z diecezji bielsko-żywieckiej. Od 18 lat posługuje w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie. W 2016 r. został skierowany na nową placówkę duszpasterską w Haliczu z poleceniem założenia  nowego sanktuarium bł. Jakuba. Halicz był niegdyś potężnym i prężnym miastem. Dziś to tylko historia. W czasach sowieckich stary kościół przebudowano na dom kultury. Nowy kościół zbudowano pod koniec 90. lat XX w.

W pierwszym momencie szukano nie tyle samych relikwii błogosławionego, ile atrakcyjnego relikwiarza. Kiedy ks. Jacek przyjechał do Polski, szukał czegoś odpowiedniego w sklepach z dewocjonaliami. Wtedy przypomniał sobie, że w jednym z filialnych kościołów w archidiecezji lwowskiej są dwa stare drewniane sarkofagi. Takie, w jakich kiedyś trzymano relikwie. Nie wiadomo, co było w środku. Wiadomo tylko było, że ponad 20 lat temu przywiózł je ówczesny proboszcz. Proboszcz ten bez problemu zgodził się oddać sarkofagi dla nowo powstającego sanktuarium.

Maria Patynowska

historyk sztuki, publicysta,
interesuje się stykiem
obszarów teologii, historii
i kultury


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

  • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem