poniedziałek, 01 styczeń 2018 14:12

Święta Batylda. Królowa i zakonnica

Początki francuskiej państwowości to przede wszystkim królestwo Franków. Z niego wyrosło wielu świętych Kościoła. Wśród nich była również św. Batylda.

Batylda urodziła się ok. 625 r. prawdopodobnie na Wyspach Brytyjskich w rodzinie królewskiej lub przynajmniej książęcej (jeśli nie jest to zmyślona legenda dodająca powagi jej późniejszej pozycji w państwie). W dzieciństwie z niewiadomych przyczyn dostała się w ręce piratów (być może wikingów) i została sprzedana jako niewolnica do jednego z frankijskich królestw. Tym królestwem – czy raczej dzielnicą państwa Franków –była Neustria.

Niewolnica zostaje królową

Dziewczyna dała się natychmiast poznać od jak najlepszej strony. Na wszystkich wrażenie robiła nie tyle jej uroda, ile dobro, jakie okazywała innym. Jej pokorne oddanie się najbardziej służalczym obowiązkom nie wydaje się niczym nadzwyczajnym – była przecież niewolnicą. Niemniej zyskiwała coraz większe uznanie wśród mieszkańców pałacu, którzy widzieli, że wszystko, co czyni, robi z sercem i miłością. Zauroczył się nią również sam król Klodwig II, który najpierw wziął ją sobie za służącą, a następnie – zachwycony jej cnotami – zakochał się i postanowił się z nią ożenić. Ślub odbył się w 649 r.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions