wtorek, 05 grudzień 2017 18:43

Święty Dagobert

Napisał

Mamy wielu świętych, których życie było wyjątkowe, a czasem nawet spektakularne. Wielu jest też takich, którzy żyli w cichości i prostocie. Do świętych, którzy nie odznaczyli się niczym wyjątkowym, a przez to są mało znani, należy św. Dagobert, czczony dziś głównie we Francji.

Austrazja stanowiła część byłego państwa frankijskiego. Obejmowała tereny nad Mozą, Mozelą oraz środkowym Renem, z miastem Metz na czele. Wyodrębniła się w 511 r. po śmierci króla Klodwiga I, który podzielił państwo pomiędzy swoich czterech synów. W pierwszej połowie VII w. pozycja władców tego państwa była słaba. W rzeczywistości rządy sprawowali potężni możnowładcy.

Intrygi majordoma

Jednym z nich był majordom Grimoald. Był to zdolny, ale też pazerny na władzę arystokrata, któremu marzyła się korona raczej dla własnej rodziny, aniżeli dla potomków prawowitego monarchy. Jego wpływy na dworze stały się tak ogromne, że udało mu się przekonać króla Zygberta, aby ten, nie mając jeszcze własnych dzieci, zgodził się adoptować syna Grimoald, Childeberta. Tym samym monarcha uczynił go swoim następcą.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions