sobota, 01 lipiec 2017 15:51

Błogosławiony Bernard II z Badenii

Napisał

Z otrzymywanego żołdu Bernard tylko jedną trzecią zachowywał dla siebie. Resztę oddawał na potrzeby Kościoła, a przede wszystkim biednym, sam żył skromnie. Szybko zyskał uznanie i szacunek okolicznej ludności.

Błogosławiony Bernard urodził się ok. 1428 r. na zamku w Hohenbaden. Był synem margrabiego Badenii Jakuba oraz jego małżonki Katarzyny Lotaryńskiej. Jego rodzice odznaczali się pobożnością. W tym duchu wychowywali ośmioro dzieci. Dwaj najstarsi synowie, Karol i Bernard, mieli przejąć władzę po ojcu. Pozostali, zgodnie z zasadą wyznaczoną przez poprzedników, iż nie może być więcej niż dwóch spadkobierców, zostali oddani do stanu duchownego. Jan został arcybiskupem Trewiru, Jerzy biskupem Metzu, a Marek biskupem Liège.

W służbie u cesarza

Bernard często podróżował z ojcem i starszym bratem po Europie. Jakiś czas spędził na dworze swego wuja Rene I Andegaweńskiego oraz na dworze króla Francji Karola VII, z którego córką Magdaleną był nawet zaręczony. Do tego małżeństwa, mimo nalegań ojca, któremu zależało na zacieśnieniu stosunków z francuską rodziną królewską, jednak nie doszło. Ożenił się natomiast Karol, brat Bernarda. W 1447 r. poślubił on Katarzynę, siostrę późniejszego cesarza Fryderyka III Habsburga. W tamtym czasie obaj bracia brali udział w wielu potyczkach wojennych, których nie brakowało z powodu zatargów pomiędzy książętami europejskimi.

Bernard i Karol do ojczyzny wrócili dopiero w 1453 r., aby przejąć obowiązki po zmarłym ojcu. W tym samym roku upadł Konstantynopol, a cesarz Fryderyk III rozpoczął organizowanie krucjaty przeciwko Turcji. Bernard postanowił wziąć w niej udział i po roku wspólnych rządów z bratem nad Badenią powierzył na okres kolejnych dziesięciu lat całą władzę Karolowi. Sam natomiast wyruszył do cesarza, któremu oddał się do dyspozycji.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

  • publicysta, autor książek o tematyce religijnej, redaktor naczelny serwisu rodzinnego portalu Opoka.pl

  • historyk sztuki, wykładowca na Politechnice Lubelskiej, rekolekcjonista

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions