sobota, 01 lipiec 2017 15:45

Czyściec Nie z tej ziemi Z perspektywy nieba obraz miłosierdzia Boga

Napisał

Niedaleko Watykanu, tuż za Zamkiem św. Anioła, przy Tybrze, stoi piękny neogotycki Kościół Sacro Cuore del Surffragio. Kryje on w sobie mało znane tajemnice – eksponaty nazywane małym Muzeum Dusz Czyśćcowych.

Kościół nietrudno znaleźć, choć jest mały i wciśnięty między kamienice. Jego neogotycka, biała fasada urzeka swoim pięknem. Nad wejściem płaskorzeźba przedstawia dusze cierpiące. „Do Najświętszego Serca Jezusowego, za dusze, które muszą odpokutować w ogniu czyśćcowym” – głosi łaciński napis. Aby dostać się do Muzeum, trzeba przejść do osobnego pomieszczenia z prawej strony prezbiterium.

Muzeum Dusz Czyśćcowych

Eksponaty zostały znakomicie zachowane i zgromadzone przez francuskiego franciszkanina, ojca Victora Joueta. Był on gorliwym zakonnikiem i mimo braku środków wybudował piękny kościółek. Następnie założył Arcybractwo Serca Jezusowego dla Pomocy Duszom Czyśćcowym. Darzył szczególnym nabożeństwem Serce Pana i chciał w ten sposób, modlitwami, jałmużną i postem, pomóc duszom cierpiącym męki czyśćca.

Pierwszy kontakt z duszami cierpiącymi miał podczas pożaru w świątyni, pod koniec XIX w. Dostrzegł w kaplicy czarną postać, lecz pozostał po niej tylko czarny ślad na pobliskiej ścianie, a nikt nie zginął. Rozeznał wówczas, że to dusza chciała poprosić o modlitwę w swojej intencji. Od tego czasu zaczął gromadzić ślady kontaktów ze zmarłymi, proszącymi o Mszę Św. bądź modlitwę.

Zgromadzone znaki z czyśćca robią wrażenie. W każdym przypadku są to ślady palącego ognia – odciśnięte ślady palców bądź całych dłoni. Jeden z pierwszych eksponatów to modlitewnik, noszący ślady trzech rozżarzonych palców, który należał do wiernej z okolic Rimini. Była ona siostrą księdza. Po śmierci objawiła się swojej przyjaciółce i poprosiła, aby jej brat odprawił za nią Eucharystię.

dr Tomasz Teluk

 

 Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 33 pozycje


Powered by JS Network Solutions